Tapu Harcı indirim avantajı devam ediyor

Cumhurbaşkanı kararı ile resmi gazetede yayınlanarak uygulamaya başlanan tapu harcı indirimi 31 Aralık 2019 tarihine kadar ev, arsa, işyeri gibi gayrimenkul alım ve satımında her iki tarafa indirim avantajı sağlıyor.

Tapu Harcı indirim avantajı devam ediyor
Editor: Hatice Kolçak
01 Mayıs 2019 - 17:41

Geçtiğimiz Mart ayında sona eren tapu harcı indirimi yeni bir karar ile uzatılmıştı. Resmi gazetede yayınlanan karar ile alım ve satımda her iki tarafa avantaj sağlayan tapu harcı indirimi yıl sonuna kadar uzatıldı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Mayıs 2019 - İstanbul

Konut, işyeri gibi taşınmazların alım satımlarından dolayı ödenen tapu harcı miktarında ki indirim Mart sonunda yeni bir tarih ile yıl sonuna kadar uzatıldı.

492 sayılı Harçlar Kanunu’nda değişiklik yapılarak %2 alıcı, %2 satıcıdan tahsil edilen tapu harçlarının %1.5, %1.5 olarak düzenlenmesi ve bu indirimin 31 Mart 2019’a kadar sürdürülmesi uygun görülmüştü.

Son yayımlanan 843 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile indirimin sürdürülmesine karar verildi ve 31 Aralık 2019’a kadar uzatıldı.

Ev, dükkan arsa gibi gayrimenkul satın alınması durumunda avantajlı tapu harcı indiriminden faydalanılabiliyor. İndirim yıl sonuna kadar devam edecek. Ev sahibi olmak isteyenler için tapu harcı indirimi büyük avantaj sağlıyor.

Örnek vermek gerekirse;

300 bin TL ile alınacak ev için alıcı yüzde 2, satıcı yüzde 2 ödüyordu. İndirimsiz tapu harcı 12 bin lira olarak yatırılıyor. Ancak avantajlı tapu harcı inrimi ile bu miktar düşüyor. Alıcı yüzde 1,5, satıcı yüzde 1,5 olmak üzere toplamda yüzde 3 tapu harcı ödeyecek. Bu da 300 bin liralık bir alım satımda 9 bin liraya denk geliyor. Alıcı ve satıcı toplamda 3 bin lira gibi bir oranda kar elde etmiş oluyor.