Tarihi Baruthane arazisi üzerinde Millet Bahçesi çalışması başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile başlatılan Millet Bahçelerine İstanbul'da bir yenisi daha ekleniyor. İstanbul Bakırköy’de TOKİ mülkiyetinde bulunan tarihi Baruthane arazisi üzerinde “Millet Bahçesi” yapımına başlandı.

Tarihi Baruthane arazisi üzerinde Millet Bahçesi çalışması başladı
Editor: Hakan A.
15 Ekim 2018 - 07:18

İstanbul'un yeni Millet Bahçeleri için çalışmalar hızlandı. Son olarak Bakırköy ilçesinde bulunan TOKİ mülkiyetinde3ki dev araziye Millet Bahçesi yapımı için çalışmaların başlatıldığı gelen bilgiler arasında.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Ekim 2018 - İstanbul


Türkiye genelinde Millet Bahçelerinin yapımı hız kazanırken, megaşehir İstanbul'un önemli ilçelerinden Bakırköy'de bulunan eski Baruthane arazisinde  inşaat çalışmaları başladı. Tamamlandığında toplamda 60 dönümlük bir arazi üzerinde Millet Bahçesi vatandaşların hizmetine sunulmuş olacak.

İstanbul Bakırköy sahilinin son büyük arazilerinden biri olan ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı
(TOKİ) mülkiyetindeki İstanbul Bakırköy’deki tarihi Baruthane arazisinde “Millet Bahçesi” yapımına başlandı.  Ataköy sahil bandındaki tek yeşil alan olan olarak kalan, eskiden padişahların kahve içtiği tarihi Baruthane Kulesi’nin de yer aldığı toplam  60 dönüm büyüklüğünde olan dev arazideki gayrimenkul projesi iptal edilmişti. İdares proje iptali sonrasında Baruthane arazisini, günübirlik turizm ve rekreasyon alanı olarak ilan etti.

Dev arazi için son olarak Büyükşlehir Belediyesi devreye girdi. TOKİ ve İBB Baruthane arazisi için özel bir anlaşma ile Millet Bahçesi yapımı amacıyla 25 yıllık kiralamaya gidildi. İBB, araziyi devralması sonrasında çalışmalarına başladı. Millet Bahçesi yapımı için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, Baruthane arazisine girerek Millet Bahçesi inşaatına başladı.

Vatandaşların sahil hattında günlük yürüyüşlerini yapabilecekleri, sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak restoran, kafeterya ve sosyal tesisler dışında otopark alanı ve fitness alanları ile çocuk parkları olarak hizmet verecek.