Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı kuruluyor

Bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanan karar gereğince Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde 'Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı' kurularak faaliyete geçirilecek. Yurt dışı temsilcilikleri için de çalışmalar başlatıldı.

Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı kuruluyor
Editör: Hakan A.
05 Şubat 2019 - 13:05

Tapu ve Kadastro alanında önemli adımlar atılmaya başlanmış durumda. Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan yeni kararname ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, taşınmazların toplu değerleme yöntemleriyle değerini belirleyerek değer bilgi merkezini kuracak ve değer haritaları üretecek. İlgili karar bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürülüğe girdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 5 Şubat 2019 - İstanbul


Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan 12 ülkeye açılacak Tapu temsilciliklerine ilişkin önemli bir gelişme yaşanıyor. Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı son kararname ile önü resmen açıldı.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlükleri, 2019 yılı itibariyle yeni yetkilerle, teknolojik donanımlarla donatılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda yayımlanan son Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte yeni dönemde değer bilgi merkezi kurulumu, değer hatitalarının üretimi, Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı'nın kurulması, ayrıca kurum bünyesinde yurt dışı teşkilatı oluşturulması gibi önemli görevleri üstlendi.Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kuruluş, yetki ve sorumluluklarına ilişkin maddeye ek olarak "toplu değerleme faaliyetlerini düzenlemek ve yürütmek" ibaresi eklendi. Taşınmaz toplu değerleme yöntemleriyle değerini belirleme, değer bilgi merkezini kurma, yönetme ve değer haritalarının üretilmesi ile güncel tutulmasını sağlama gibi görevler 2019 itibariyle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilecek. 

Şimdilik sayısı 12 olarak açıklanan yabancı ülkelerde tapu ve kadastro temsilcilikleri açılması sayesinde yurt dışındaki Türk vatandaşları ile yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilerin Türkiye'de bulunan taşınmazlara ilişkin tapu ve kadastro işlemlerini bulundukları ülkelerden yapabilmelerinin önü açılacak. Kolay şekilde gayrimenkul alım satımı yapılması sağlanmış olacak.

Tapu sicili ve kadastro işlemlerinin yurt dışında yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanarak yayımlanacak olan yeni yönetmeliklerle belirlenecek.

Son olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Türkiye Noterler Birliği, tapu dairelerinde sahteciliğinin önüne geçecek önemli adımlar atılmıştı. İlgili haberin ayrıntılarını okumak için tıklayın.


YORUMLAR

  • 0 Yorum