TCMB resmen duyurdu! İşte 2021 Dolar ve Altın rezerv varlıkları

2021 Şubat ayı itibariyle Merkez Bankası (TCMB) altın ve döviz olarak rezerv varlıklarının ne kadar olduğu merakla bekleniyordu. Şubat ayına ilişkin resmi rezerv varlıkları 0,4 azalarak 95,3 milyar dolar olduğu raporda yer aldı.

TCMB resmen duyurdu! İşte 2021 Dolar ve Altın rezerv varlıkları
27 Mart 2021 - 08:32 - Güncelleme: 27 Mart 2021 - 08:35
Ekonomide en önemli meseleler arasında yer alan, siyasetin her dönem soru olarak Hükümete sorduğu Merkez Bankası'nı merak edilen rezervlerine dair son dakika gelişmesi yaşanıyor. Milyonların merak ettiği altın, döviz olmak üzere TCMB resmi varlıklarına dair 2021 yılı Şubat ayı verileri paylaşıldı. Peki Merkez Bankası Şubat 2021 itibariyle resmi rezervleri ne kadar? İşte merak edilen sorunun yanıtı...

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 27 Mart 2021 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2021 yılı Şubat ayına dair resmi rezervlerini açıkladı. Her ay bir önceki aya dair dolar, euro, altın ve diğer varlıklardan oluşan resmi varlıklar açıklanıyor. Peki Merkez Bankası'nın Şubat ayı itibariyle ne kadar varlığı kaldı? Resmi varlıklar azaldı mı, yükseldi mi?

Şubat 2021 dönemi "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" verileri Merkez Bankası tarafından duyuruldu. Açıklanan Şubat 2021 gerçek rezerv ve döviz likiditesi verilerine göre, TCMB resmi rezerv varlıkları ocakta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 azalarak 95,3 milyar dolara düştü. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 2,1 artarak 53 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 3,4 azalarak 40,7 milyar dolar oldu.


 Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) şubatta bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 30,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın 25,1 milyar doları anapara, 5,5 milyar doları faizden oluştu. Bu dönemde, Merkez Bankasının yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 58 milyar dolar düzeyinden gerçekleşirken, söz konusu tutarın 21,7 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler şubatta bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarak 49,4 milyar dolar oldu.

DÜN EKONOMİDE NELER YAŞANDI?

Gündemi yaından takip eden EmlakPencerem.com 27 Mart 2021 tarihinde son dakika emlak haberleri ve ekonomi haberleri. Ekonomide en çok konuşulan 9 haber.

* Korkmaz Enes Ergun, Borsa İstanbul Genel Müdürü oldu 

* Otoparklar, daire fiyatını da düşürebilir mi?  

* Tekfen yeni yönetimi göreve başladı  

* 2021 Mart'ta İnşaat Sektörü Güven Endeksi 79.8 oldu  

* BIST 50 yukarı adım kuralına devam  

* BDDK eleman ilanı yayımlandı! Açıktan 12 yeni personel alacak 

* Ali Koç, Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı seçildi 

* Merkez Bankası 2021 Mart ayı güven endeksi, kapasite kullanım oranı verilerini açıkladı  

* Gebze Honda fabrikası resmen devredildi! HABAŞ Türkiye Honda fabrikasının yeni sahibi oldu... 

YORUMLAR

  • 0 Yorum