Teknosab Bursa için düğmeye basıldı

Teknosab Bursa için düğmeye basıldı

Bursa'yı uçuracak 40 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunan Teknosab için geri sayım başladı. Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediyesi tarafından hayata geçirilecek dev proje için düğmeye basıldı.

11 Kasım 2016 - 08:19

Bursa tarihinin en büyük yatırımlarından birini Teknosab projesini dev işbirliği ile hayata geçirecek. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 11 Kasım 2016 - İstanbul

Yaklaşık 40 milyar dolarlık ihracat hacmi hedeflenen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğü ile Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediyesi tarafından yapılan dev iş birliğiyle 2017 yılı sonunda hayata geçirilecek Teknosab projesi için düğmeye basıldı.

Bursa'yı geleceğe taşıyacak, Üretim tesisleri başta olmak üzere Ar-Ge ve Mükemmeliyet Merkezlerine, Organize Ticaret Merkezinden BTSO Teknoloji Üniversitesi’ne pek çok farklı yapıya ev sahipliği yapacak olan dev üs Teknosab projesi toplam 25 Milyar dolarlık bir maliyetle hayata geçirilecek. Teknosab projesi sayesinde dev üssün genelinde teknoloji, inovasyon, lojistik ve sürdürülebilir enerji avantajlarının bir araya getireceği kaydedildi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, şehrin Türkiye’nin 2023 yılı hedefi olan ihracatta ortalama 4 dolarlık kilogram değerini yakalmayı başardığını, tekstil sektöründe ise 14 dolar düzeyine ulaştığının altını çizdi. Teknosab ile hedeflerinin daha da yüksek olduğunu ifade eden Burkay açıklamasında,  “ABD’de San Francisco ve Almanya’daki Baden-Württemberg bölgesi gibi örnekleri model alarak katma değerli üretim gücü yüksek bir şehir olma hedefi taşıyoruz. Bursa’nın 2023 yılında 75 milyar dolar ihracat hedefinin 40 milyar dolarını Teknosab ile karşılamayı hedefliyoruz. 10 milyon metrekare alan üzerine kurulacak bölgede, gelecek yıl sonu itibarıyla orta ve yüksek teknoloji üreten şirketler, merkezini buraya taşıyacak” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..