THY Afrika'nın 55 şehirine uçuyor

THY Afrika uçuşlarına yeni hatlar eklemeye devam ederken, uçacağı ülke sayısını 37`ye, şehir sayısını da 55`e çıkarıyor.

THY Afrika'nın 55 şehirine uçuyor
Editor: Hakan A.
19 Kasım 2018 - 14:21

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, "Türk Hava Yolları (THY), 30 Kasım`da Gambia`nın başkenti Banjul`a, 12 Aralık`ta ise Zambia`nın başkenti Lusaka`ya başlatacağı tarifeli seferler ile Afrika`da uçacağı ülke sayısını 37`ye, şehir sayısını da 55`e çıkaracak." dedi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 19 Kasım 2018 - İstanbul


Türkiye ile Lesotho arasındaki paraflanmış Hava Ulaştırma Anlaşması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan ile Lesotho Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Lesego Makgothi'nin katıldığı törende imzalandı.

Bakan Turhan, iki ülke arasında imzalanan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, anlaşmanın iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştıracağını söyledi.

2012 yılında parafe edilen anlaşmanın imzalarının atılması ile Türkiye ve Lesotho arasındaki sivil havacılık ilişkilerinin yasal bir zemine kavuşacağını belirten Turhan, şunları kaydetti:

"Coğrafi olarak uzak olan ülkelerimiz bu anlaşma ile birbirine havayolu ile bağlanma, karşılıklı ticaret ve turizm hacmini artırma konusunda ortak bir irade ortaya koymuşlardır. Bu anlaşma trafik hakları, uçuş kapasitesi, uçuş güvenliği ve ücret tarifeleri gibi iki ülke arasında sivil havacılığa dair birçok konuyu düzenlemektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde 2010 yılında hükümetimizce başlatılan Afrika açılımı her alanda başarı ile yürütülmekte.

Hava ulaşımı, erişilebilirliği artırması, ticaret ve turizme olan hızlandırıcı etkisinin de katkısıyla belki de bu açılımın en önemli ayağını oluşturmuştur. Bugün THY, dünyada Afrika'da en çok noktaya uçan havayolu olmanın haklı gururu ile, Afrika'yı diğer dünya şehirlerine bağlayan bir havayolu haline gelmiştir." 

Bakan Turhan, THY’nin 30 Kasım'da Gambia'nın başkenti Banjul'a, 12 Aralık'ta ise Zambia'nın başkenti Lusaka'ya başlatacağı tarifeli seferler ile Afrika'da uçacağı ülke sayısını 37'ye, şehir sayısını da 55'e çıkaracağını bildirdi.

Lesotho ile imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması kapsamında iki ülke arasında 14 frekanslık yolcu uçuşu imkanı sağlanacağını dile getiren Turhan, hava kargo operasyonları için ise sınırlama bulunmadığını ifade etti.