Reklamı Geç
THY çalışanı sosyal medyada bunu yapamayacak

THY çalışanı sosyal medyada bunu yapamayacak

THY sosyal medya paylaşımlarını kısıtlayacak yenilikleri çalışanlarına duyurdu. Dünya devi THY sosyal medya için personelini takibe aldı ve çok kritik bir yasak getirdi. Bundan sonra THY personeli olup uçaklarda bunu yapanlar yandı.

14 Haziran 2017 - 11:35

Türkiye'nin dnya üzerindeki en büyük vitrini Türk Hava Yolları (THY) kurumsal alanda çalışanlarına sorumluluklarını ve yanlış paylaşımda bulunmamaları için kritik bir uygulamayı devreye alıyor. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 14 Haziran 2017 - İstanbul

THY kurumsal kimliğini tam anlamıyla yansıtmak için çalışanlarına getireceği yeni uygulama ile, personelin daha dikkatli olmasını ve çalışma hayatını etkileyecek paylaşımlardan kaçınmasını sağlayacak önlemleri hayata geçiriyor.

Global ve yerel şirketler gelişen sosyal meday paylaşımlarına şirket çalışanlarının ayak uydurmaları adına önceden belirlenen ahlak ve kurallar çerçevesinde yeni nesil sözleşmelere imza attırılacak gibi görünüyor. Artan sosyal medya paylaşımları, çalışanın önemli bir saat dilimini sosyal medya hesaplarında geçiriyor olması nedeniyle, yapılan paylaşımlar kurumsal anlamda şirketleri rahatsız ediyor ve çalışanlarının bu tür paylaşımlardn uzak kalmaları adına yeni kurallar koyabiliyor. İşte bu çerçevede THY sosyal medya önlemini gecikmeden alarak personeline paylaşımlarda daha fazla dikkat ettirecek yaakları sıraladı.

Bunu yapmak yasaklandı!

Konuya ilişkin resmi duyuru ise TÜRK Hava Yolları (THY) tarafından dün yayınlanan bilgi notu ile duyuruldu. Note kapsamında THY, çalışanlarından, sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar konusunda dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulunuldu. Yeni düzenleme çerçevesinde ise pilot ve kabin memurları üniformalı fotoğraflarını sosyal medyada paylaşamayacakları bildirildi.

İşte o resmi açıklama altına imza atan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin uyarıları; “Kişisel sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların içeriğinden kişiler şahsen sorumlu olmakla birlikte çalışanları tarafından sosyal medya ve internet platformu üzerinden yapılacak paylaşımların Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’nın prestijine, marka değerine ve kurumsal ilkelerine zarar vermesinin önüne geçmektir”

Personele yasak konulan sosyal medya paylaşımları arasında ise;

- THY’de çalıştıkları bilgisi ve veya görselinin paylaşılmaması, ve hesaplarda kullanılmaması.

-  Mevcut markaya zarar verecek hukuki sonuçlar yaratabilecek içerikler ve bu içeriklerin paylaşımından kaçınılması,

- THY adına herhangi bir itham ve çalıştıkları kurum adına itham, beyan veya vaatte bulunulmaması,

- Çalışanlar gizlilik içeren bilgi veya belgeleri sosyal medyadan paylaşamayacak.

- Üniformalı paylaşımlar artık yapılamayacak. Paylaşılan fotoğraflarda, genel ahlak veya güvenlik konusunda bilgilere dikkat edilecek. Bu fotoğraf, video veya bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından art niyetli kullanılabileceği unutulmayacak.

- THY ve iştiraklerinin ürün ve hizmetleri hakkında küçümseyici ifadeler kullanmayacak. 

- Dini, etnik, kültürel, siyasi, farklılar gözeterek, bu konular başta olmak üzere cinsellik, terör, spor ile ilgili suç unsuru olan şiddet içeren, ifade özgürlüğünü aşan, küçük düşücü paylaşımlarda bulunamayacaklar.

Personel THY’nin kurumsal medya hesapları tarafından yayınlanmış haberleri, bilgilendirmeleri, anketleri paylaşabilecek. Sosyal medyada THY hakkında haberlere iyi niyetli olsa da yorum sahipleri ile iletişime geçmemeleri, konuyla ilgili THY birimlerini haberdar edilmesi şartı koşuluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..