Reklamı Geç
THY dünyada 302 destinasyon, 120 ülkeye hala en çok noktaya uçan...

THY dünyada 302 destinasyon, 120 ülkeye hala en çok noktaya uçan hava yolu

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 'Bütün yaşadıklarımıza rağmen bugün dünyada 302 destinasyonla, 120 ülkeyle, hala en çok noktaya uçan hava yolu olan unvanımızı korumaktayız' dedi.

19 Haziran 2017 - 22:02 - Güncelleme: 19 Haziran 2017 - 22:09

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Anadolu Ajansı Editör masasına konuk olurken önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Haziran 2017 - İstanbul

THY'nin geldiği son durum hakkında önemli bilgileri paylaşan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, halen en fazla uçuş destinasyonuna sahip havayolu şirketi ünvanını elinde bulundurduklarını söyledi.

AA Editör masasının konuğu Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, "2016 son çeyrekte 386 milyon dolar kazanarak yıl içinde oluşan zararı temizledik. Bu yıla da güçlü girdik. Bu yıl, planlamalarımıza, stratejilerimize göre gidiyor.  THY'nin, yeni duruşlar, yeni bakışlar geliştirerek filosunu, network'ünü, frekans derinliğini ve giderlerini etkin şekilde yönettiğini, bu anlamda tüm parametreleri optimize ederek yenilikçi yaklaşımlarla bu etkilere cevap verip karşı koydu. Geçen yılın ilk 3 ayında yüzde 10 büyüdük. Dünyada, Körfez'deki bir hava yolu ile biz, geçen yıl en büyük kapasiteleri koymuştuk. Geçen yıl filomuza 43 yeni uçak girdi. Bir önceki yıl 38 yeni uçak girdi ki, bu yaklaşık 18-19 ayda 81 uçağın filomuza girmesi demek... 2003'den bu yana ülke içinde destinasyon sayımızı ikiye katladık, yurt dışında 3 katından fazlaya çıkardık. Bütün yaşadıklarımıza rağmen bugün dünyada 302 destinasyonla, 120 ülkeyle, hala en çok noktaya uçan hava yolu olan unvanımızı korumaktayız.

Geçen yıl yüksek bir kapasiteyle girilen yılın mükemmel fırtınaya dönüşmesi sonucu meydana gelen tüm bu parametrelerdeki değişimlerin, ülke ekonomisine, bize, bölgesel ekonomiye, Avrupa'ya, coğrafyaya ve sektörümüze olan yansımalarını yönetmeye çalıştık. Geçen yıl Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı yüzde 30 düştü. Turizmde yüzde 30 gerileme çok önemliydi. Çünkü Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 74'ü, yani yaklaşık dörtte üçü uçakla geliyor. Bunun da yüzde 37-38'ini biz taşıyoruz." dedi.

Aycı, "21 milyon transit yolcu taşıdık. Transit pazarımızda yüzde 15'lik büyüme sağladık. Bu herkesin dikkatini çekti. Bütün bölgedeki diğer şirketlerden yolcu almaya başladık. Sektörde oldukça önemli bir hamleydi. Geçen yıl tüm yaşadıklarımıza rağmen yolcu sayımızı yüzde 2,7 oranında artırdık. Yolcu sayımızı geçen yıl 1,5 milyondan fazla artırdık, her şeye rağmen 62,7 milyon yolcu taşıdık. Bu perspektiften baktığınızda, dünya üzerindeki pazar payımızı da 1,9'a yükselttik. Yani, dünyadaki pazar payımızı geçen yıl yine 0,1 baz puan artırdık ki bu çok önemli ve anlamlı." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..