THY uçakları havada yerli sunucu ve modem sayesinde çok eğlenceli olacak

THY Teknik tarafından geliştirilen yerli sunucu ve modemler sayesinde havada internet çok daha eğlenceli olacak.

THY uçakları havada yerli sunucu ve modem sayesinde çok eğlenceli olacak
Editör: Hakan A.
20 Aralık 2020 - 09:27
Dünya'nın önde gelen hava yolu şirketleri arasında yer alan Türk Hava Yolları Teknik alanda önemli gelişmelere ve yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Teknik kapasitesini geliştirmek, yolculara benzersiz ve eğlenceli bir uçuş sunmak açısından AR-GE çalışmaları sürdürülüyor. Son geliştirilen yerli ve milli sunucu ile modem sayesinde THY'nin tüm uçaklarında havada internet keyfi yaşanacak.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 20 Aralık 2020 - İstanbul


THY Teknik AŞ tarafından uzun süren AR-GE çalışmalarında yerli ve milli imkanlar kullanılarak geliştirilen yeni bir sunucu ile modem şu sıralar gündemde geniş yer buluyor. Özellikle uçuşlarda internet bağlantısının sağlanması adına oldukça kritik bir adımla eğlenceli bir hal alacak gibi. Çözümü üreten iki farklı cihaz geliştirmeyi başaran THY Teknik ekibi, uçaklarda kullanılmak üzere tamamen yerli imkanların kullanılarak üretildiği modem ve sunucuların testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

Türkiye'nin dev, Dünyanın ise sayılı havayolu şirketlerinden biri olan, pandemi sürecinde en fazla uçuşu gerçekleştiren, kargo bölümüyle ise koronavirüs aşılarını taşımak için geri sayımda olan Türk Hava Yolları (THY) müşterilerine havada benzersiz bir uçuş deneyimi sunmak amacıyla geliştirdiği yeni cihazları duyurdu.


thy uçuş deneyimi çok daha eğlenceli hal alacak

Konuyla ilgili resmi duyuru THY Teknik A.Ş basın müşavirliğinden geldi. Yapılan yazılı açıklamada, uçaklarda; medya içeriklerinin (film, müzik, video, gazete, dergi, magazin vb.) depolanmasına, anlık internet erişimine ve istendiğinde içeriklerin yolcular ile paylaşılmasına imkan sunan bir medya kaynağı olan "sunucu" ile havayolu seyahati eğlenceli bir deneyime dönüşüyor.

MUADİLLERİNDEN ÇOK DAHA ÜSTÜN

Tasarımı ve üretimi THY Teknik A.Ş. tarafından gerçekleştirilen, dahili belleğinde 6 Terabayt (TB) veri depolamaya imkan sağlayan yerli sunucu muadili ürünlere göre 3 kat daha büyük bir veri depolama kapasitesine sahip. Yerli modem ise sunucuda depolanan medya içeriklerinin ve internet hizmetinin, kablosuz erişim teknolojisi ile yolcuların cihazlarına aktarılmasını sağlıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE KALİTE İLK SIRADA
 

 THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karaman, Türk sivil havacılığının büyümesini sürdürülebilir kılma ve müşterilere en kaliteli hizmeti sunma hususlarında var güçleriyle çalıştıklarının altını çizdi.


thy teknik yerli ve milli sunucu modem

THY TEKNİK BİR İLKİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ

Karaman,  tüm dünyanın ve sektörün içinde bulunduğu bu zor günlerde; kapasitelerinde sağladıkları artışın ve hayata geçirilen inovatif projelerin bu azmin haklı sonucu olduğunu belirtirken, "Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. olarak havacılık sektöründe başlatılan yerlileştirme çalışmalarına tüm gücümüzle destek oluyoruz. Bu doğrultuda birçok proje gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Daha önce Türkiye’nin yerli ve milli ilk uçak koltuğu ve uçak galleyini üretmiştik. Bugün de ilk yerli ve milli modem ve sunucusunu üretmenin gururunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

ÜRÜNLER OLDUKÇA HIZLI VE GÜVENLİ

Ar-Ge çalışmalarının sonucunda sektörel ihtiyaçlara göre özelleştirilen ürünler, rakiplerine oranla daha hızlı ve güvenli iletişim portlarına sahip. Tasarımı, yazılımı ve üretimi tamamen yerli mühendislik ürünü olan sunucu ve modem, geliştirilme ve test süreçlerinde birçok hava aracı çevre koşul testinden başarı ile geçerek en zorlu şartlar altında dahi görevlerini kusursuz bir şekilde yerine getirebildiklerini kanıtladı. Ürünler, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından onay alarak önemli bir ilk gerçekleştirilmiş oldu. Şimdi sırada uçaklara yapılacak montaj sonrasında eğlencenin ve interneti havada kullanmanın keyfini sürmeye geldiği bildirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum