TMSF ihalesinde Basmane Çukuru 80 Milyon Dolara Folkart-Akça-Namet ortaklığının

Bsmane Çukuru bilinen ve atıl durumda senelerdir bekleyen Dünya Ticaret Merkezi arsası satışı TMSF tarafından gerçekleştirilen ihale ile satıldı. İhaleyi Folkart-Akça-Namet büyük konsorsiyumu 80 milyon dolarlık bedelle kazandı

TMSF ihalesinde Basmane Çukuru 80 Milyon Dolara Folkart-Akça-Namet ortaklığının
Editör: Hakan A.
20 Ocak 2016 - 09:21 - Güncelleme: 30 Temmuz 2018 - 08:42

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce 1997 yılında ihale yoluyla satışı yapılan daha sonra açılan davalar yüzünden 1999 yılından bu yana tek bir çivi bile çakılmayan Dünya Ticaret Merkezi arsası satışı TMSF tarafından gerçekleştirilen ihale ile satıldı.

TMSF ihalesine katılan ve ihalede en yüksek teklifi veren Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Genel Müdürü Tarık Kayar’dan oluşan büyük konsorsiyumu 80 milyon dolarlık bedelle kazandı.

İhale sonrasında konsorsiyum adına açıklamada bulunan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak  önemli detayları ve alınan arsa üzerinde yapılması planlanan projeye ilişkin detaylar hakkında bilgiler verdi.

Sancak ihales  sonrasında yaptığı açıklamasında, “İzmir’in göbeğinde kangrene dönüşen Basmane Çukuru meselesinin nihayet çözülüyor olması sevindirici bir gelişmedir. 17 yılda çok insan mağdur oldu, mahkemelere taşındı, birçokları tarafından “utanç çukuru” diye adlandırılan bu sorun yıllardır giderilemedi. Gönül isterdi ki asıl proje sahibi olan Güçbirliği Holding ve EGS bu işi gerçekleştirebilseydi. Ama bu maalesef mümkün olmadı. Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır.” ifadelerini kullandı.

 

Yıllarca İzmir imajına zarar verdi

Sorunun çözülmesinde önemli bir adım atılmasının yanı sıra bu ihalenin onaylanması halinde birçok açıdan kentimize fayda sağlayacağının altını çizen Sancak, "Bence Basmane Çukuru’nun İzmir’e en büyük zararı uzun yıllardır yerli-yabancı yatırımcıları ürküten, kaçıran ve İzmir’de yatırım yapılamaz, İzmir’de işlerin önü kesiliyor, yatırımlar yarım kalıyor algısı oluşturmasıydı. Sorunun çözülmesiyle İzmir yatırımcının gözünde hak ettiği değere kavuşacaktır." diye konuştu.

Basmane Çukuru görsel çirkinliğinin yanı sıra çevre sağlığı ve güvenlik açısından büyük tehdit oluşturduğunu vurgulayan Sancak, "Bu nedenle bir an önce el atılması gerekiyor. Çünkü inşaat bölgesine çökmeyi önlemek amacıyla 20 yıl önce yapılan geçici duvarların (iksa sistemi) çökmesi an meselesidir. Bu alan mevcut haliyle sadece çevresindeki binalar, o binalarda çalışanlar için değil, yoldan geçen araçlar hatta yayalar açısından bile büyük risk taşıyor."  dedi.

Projeyi İzmirliler seçecek

İhale sonrasında merak edilen konuların başında ise satın alınan arsa üzerinde hayata nasıl bir projenin geçirileceği konusu oldu. Mesut Sancak konuya dair düşüncelerini paylaşırken, “İzmirlilerin görüş ve destekleri bizim için çok önemli. Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçlıyoruz. İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir anket yapılacaktır. Basmane’deki utanç çukuruna yapılacak projeye İzmirliler karar verecektir. Hatta anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacaktır." diyerek projeye dair ilk sinyalleri vermiş oldu.

Konsorsiyum olarak bu alana 750 milyon TL’lik bir yatırım yapacağız diyen Sancak ayrıca," Projede 4 bin’i inşa aşamasında olmak üzere toplamda 9 bin kişinin istihdam edilmesini öngörüyoruz. Bu da İzmir için çok önemli başka bir gelişmedir." diyerek sözlerini şöyle tamamladı; 

"Ayrıca bölgeye ilave trafik yükü oluşmaması için trafik danışmanları ile yapılacak çalışmalardan çıkan sonuçlar değerlendirilecek. Büyükşehir Belediyesi ile de işbirliği sağlanarak kavşak, alt geçit, üst geçit ve otopark düzenlemelerinin yapılması da gündeme gelecek." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum