TOKİ 100 Bin Konut Kura Çekimi Ne Zaman Başlıyor?

Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni ve Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, TOKİ 100 bin sosyal konut projesi hakkında merak edilenleri cevapladı. TOKİ 100 bin konut için bir süre önce duran kura çekimleri tekrardan ne zaman başlayacak? Hak sahibi olamayanlar peşinatlarını alabilecek mi? gibi soruların cevapları haberimizin devamında...

TOKİ 100 Bin Konut Kura Çekimi Ne Zaman Başlıyor?
Editör: Hakan A.
22 Nisan 2020 - 14:46 - Güncelleme: 22 Nisan 2020 - 14:54
Kolçak sözlerine şöyle başladı: ''TOKİ'nin 2020 için müjdesi 100 bin sosyal konut projesi... Bunun için başvuru yaptınız hatta 1 miyon 250 bin civarında bir başvuru yapıldı, büyük bir heyecan yarattı. Şu anda neler oluyor? Çok fazla soru var, merak edilenler var.'' 

Emlak Pencerem - 22 Nisan 2020 

 
Bugüne kadarki süreçte neler yaşandı?
 
''TOKİ 100 bin konut projesine başvurular bittikten sonra Şubat sonu itibariyle kura çekimi yapılmaya başladı. Hak belirleme açısından bir takvim belirlendi TOKİ tarafından. Bu takvim çerçevesinde bir çok yerde, büyük şehirlerde de yapıldı, Ankara'da, İstanbulda'da yapıldı. 
 
Kuralar çekilirken maalesef salgınla karşılaştık ve tüm dünyada herşeyi durdurdu. Hiç tahmin edemeyeceğimiz, bir hayat tarzına dönüştü.  Evde kalıyoruz bulaşma riski olmasın diye. Mart'ta TOKİ'nin kura çekimleri devam ediyordu canlı olarak, hiç kimse alınmıyordu tabi ki. Fakat daha sonra TOKİ bununla ilgili bir duyuru yaptı: ''Biz bunları canlı yayınlıyoruz, talihlileri belirliyoruz ama başvuru yapıpta hak sahibi olamayan vatandaşlar ödedikleri peşinatları almak için bankalara gidiyorlar ve bu salgında insanları riske etmemek için  biz bu kura çekimlerini erteledik.'' dedi. Şu anda kura çekimi yok, 1 aydır kura çekilişi yapılmıyor. Bunu söyleyelim öncelikle. Ne zaman yapılacağı henüz belli değil. TOKİ kendi web sitesinden duyuracak tarihleri. 


Nisan ve Mayıs taksitleri ertelendi

TOKİ'den ev sahibi olmuş, ödeme yapan vatandaşların Nisan ve Mayıs taksitleri ertelendi. Haziran'da taksit ödemeleri başlayacak, onu da söyleyelim. Hak belirleme kura çekimi için Haziran'ı bir görelim, bir ihtimal başlama ihtimali var tabi herşeyin normale dönmesine bağlı. 
 
TOKİ'den hak sahibi olanlar veya olamayanlar işlemlerini ne zaman yapabilecek?

Hak sahibi olamayanlar peşinatlarını almak istiyorlar, şu anda o da durmuş durumda. Bankada almanız lazım normalde ama şu an bu da herşey gibi durdu, beklemede. Hak sahibi olanlar ne zaman sözleşmeyi yapacaklarını merak ediyorlar. Hayatın normalleşmeye başlaması lazım bunun için, banka sizi o zaman çağıracak. Eğer TOKİ'den sözleşme yapma, taksit ödeme, hak sahipliği gibi işlemleriniz varsa, hepsi şu anda durdu. Bunun için biraz sabredeceğiz ve bekleyeceğiz.
 
Geçen seneden 50 bin konut kura çekimine katılmış, adı çıkmış ancak henüz daha bankalar tarafından çağrılmamış olanlar var, bununla ilgili maalesef bir açıklama yok henüz. Bu salgın sürecinde kura çekimi, sözleşme yapmak, peşinatların iade edilmesi gibi bunların hepsi durduğu için 50 bin konut için bekleyenler için de durdu. Onlar da bekleyecek. TOKİ, tarihleri ve detayları önümüzdeki zaman içinde açıklayacak.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum