TOKİ 100 Bin sosyal konut kura çekilişi ne zaman yapılacak?

2020'de 100 Bin sosyal konut inşaa edecek olan TOKİ, kura çekiliş takvimi açıklandı mı? 15 Ocak tarihinde başvuruların sona ereceği 100.000 konut kura çekiliş tarihleri ve diğer ayrıntılar neler?

TOKİ 100 Bin sosyal konut kura çekilişi ne zaman yapılacak?
Editör: Hakan A.
11 Ocak 2020 - 15:43

1 Milyon üzerinde vatandaş Toplu Konut İdaresi sosyal konut başvurusu yaptı. Şimdi gözler kura çekilişi tarihlerinde. TOKİ'den kira öder gibi ev sahibi olma fırsatını yakalayacaklar 100 Bin sosyal konut kura çekilişini bekliyor. Vatandaş kura çekiliş tarihlerini merak ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Trabzon, Edirne, Antalya, Balıkesir, Kayseri 100 bin sosyal konut kuraları ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı haberimizde.

Emlak Pencerem / TOKİ Haberleri - 11 Ocak 2019 - İstanbul


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2020 yılında 100 Bin vatandaşı ev sahibi yapacak sosyal konutlar için geri sayım sürüyor. 16 Aralık 2019  tarihinde başvuru süreci başlatılan TOKİ sosyal konutları için başvuru süresi 15 Ocak 2020 tarihinde sona erecek. Başvuru yapacaklar için son günler... Peki TOKİ sosyal konutları için kura çekimi ne zaman yapılacak? Merakla araştırılan sorunun yanıtını emlakpencerem.com editörleri sizler için araştırdı.

Türkiye'nin dört bir yanında uygun şart ve koşullarda, kira ödercesine ev sahibi yapacak TOKİ 100 Bin sosyal konut kampanyası için geri sayım başladı. Başvuruların 15 Ocak tarihinde sonlanacağı sosyal konutlar için son günler yaklaştı. Yeni haftayla birlikte başvuru yapan 1 milyon üzerinde vatandaş kura çekiliş zamanları ve kura çekimi sürecini yakından takip edecek. En fazla başvuru İstanbul'dan

Milyonların yaşadığı İstanbul'da barınma ihtiyacı artarak devam ediyor. 100 binlerce İstanbullu TOKİ sosyal konutları için satışa çıkarılan evlere başvuruda bulundu. İstanbul genelinde 3 farklı ilçede inşaa edilecek evler için çok sayıda vatandaş başvuru yaptı. İstanbul'un her iki yakasında Tuzla, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinde toplam 10 Bin adet konut için başvuru alındı. Tuzla ve Arnavutköy TOKİ sosyal konutları kapasite açısından yüzde 90 ları temsil ediyor. Kalan yüzde 10'luk evler Başakşehir ilçesinde hayata geçiriliyor. Bu kapsamda TOKİ Arnavutköy ilçesinde 3750 adet konut, Tuzla ilçesinde 5750 adet konut ve son olarak Başakşehir ilçesinde ise 500 adet ev için başvuru almaya devam ediyor. Toplam konut kontenjanı ise 10 Bin adet olarak açıklandı.

Başvuru yapmayanlar için son gün 15 Ocak

Halen TOKİ sosyal konutlarına başvurmayı düşünenler için son başvuru tarihi 15 Ocak olacak. Bu tarihe kadar başvurular alınmaya devam edecek. İl ve ilçelere göre başvuru yapılacak bankalar değişiklik gösteriyor. Daha önce genel olarak Halkbank üzerinden başvuruları alan idare, bu kez Ziraat Bankası ağırlıklı olarak başvuru sürecinde ödemeleri kabul ediyor. Bazı il ve ilçelerde ise Halkbank üzerinden ödeme yapılabiliyor. Bu satışa sunulan il veya ilçeye göre değişiklik gösterebiliyor.  TOKİ 100 bin sosyal konut projesinin iki farklı tip konutu olan 2+1 ve 3+1 seçeneklerinden birisine başvuru yapabilir, yapacağınız başvuruda  2+1'in için yatırılacak ücret 500 TL, 3+1 evler için ise başvuru ücreti 1000 TL olarak yatırılarak süreç tamamlanmış oluyor.

e-Devlet başvuruları çoğunlukta

Milyonu aşan başvuru sayısıyla Toplu Konut İdaresi bu yıl rekor kıracak gibi görünüyor. Zira ilk defa e-Devlet üzerinden online olarak başvurular alınmaya başlandı. Yapılan başvurularda oran ise yüzde 60'a yüzde 40 e-Devlet üzerinden yapılan başvurulardan oluştu. Vatandaş dijital ortamda online olarak hızlı biçimde banka şubesinde sıra beklemek yerine başvurunu e-Devlet kapsından yaptı.

TOKİ 100 Bin sosyal konut kura çekilişleri ne zaman yapılacak?

Henüz başvuru süreçleri tamamlanmadı. 15 Ocak tarihi itibariyle başvuru süreci tamamlanmış olacak. Hızlıca kura çekilişine ilişkin takvim belirlenmiş olacak. Net olamyan, internet üzerinden verilen tarihlere vatandaşların inanmaması gerekiyor. İdare en doğru tarihleri başvuru yapılan il ve ilçe gözetilerek, başvuru sahiplerine kısa mesajlarla iletiyor. Başvuru yapan tüm vatandaşlar kısa süre içerisinde kura çekiliş tarihlerine ilişkin bilgilendiriliyor. 

Diğer taraftan Bakan Murat Kurum tarafından yapılan son açıklamalarda ise Şubat ve Mart aylarında TOKİ 100 Bin sosyal konutları için tüm kura çekilişleri tamamlanmış olacak. 

En doğru bilgi nereden alınır?

TOKİ, gerek web sitesi, gerek sosyal medya, gerekse telefon hatları ile vatandaşa en doğru bilgileri veriyor. Dileyen vatandaşlar resmi web sitesi toki.gov.tr üzerinden,  instagram - twitter - facebook - youtube gibi sosyal medya hesapları üzerinden veya 444 86 54 numaralı telefon hattı üzerinden günün pek çok saatinde bilgi alabilir.


Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum