Reklamı Geç
TOKİ Başkanı Turan: İnsanlar sağlıksız, köhnemiş veya afet...

TOKİ Başkanı Turan: İnsanlar sağlıksız, köhnemiş veya afet riski yüksek alanlarda yaşıyor

TOKİ başkanı Turan, Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansında konuştu: 'insanların büyük bir kısmı sağlıksız, köhnemiş veya afet riski yüksek alanlarda yaşamaktadır.' dedi.

28 Şubat 2017 - 09:27

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nin (MEDAR) düzenlediği “Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları”nın beşincisi gerçekleştirildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 28 Şubat 2017 - İstanbul

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün TURAN’ın konuşmacı olarak katılımda bulunduğu konferans kapsamında önemli bir konuşma yaptı. Turan konuşmasında, "bir şehrin fiziki dokusu şüphesiz insan dokusunu da yansıtmaktadır.  Ayrıca bu doku İnsanların sadece ruhunu değil, geleceğini ve inanç dünyasını da etkileyebilmektedir." dedi.

Hızlı kentleşme, çarpık ve kaçak yapılar, nüfus artışı, deprem riski, göçler ve gecekondulaşma şehirler için büyük bir problem olduğunun altını çizen TOKİ Başkanı Turan, "Bugün Türkiye’nin nüfusu 80 milyona ulaştı. Yaklaşık 23 milyon civarında konut bulunuyor. Nüfus artışına paralel olarak her yıl 600-700 bin civarında yeni konut üretilmekte. Türkiye’de konut ihtiyacı nüfus artışı, yenileme, göçler ve kentsel dönüşümden kaynaklanmaktadır. Kentleşme oranı ise yüksek olup 2023’de %90’lar düzeyine ulaşacağı öngörülüyor.” diye konuştu.

Bir yılda 64 bin konut, 2023 yılında 1 milyon 200 bin konut

TOKİ’nin 14 yıl içinde 770 bin sosyal konut üreten bir model olduğunu söyleyen Turan; “TOKİ 14 yılda yaklaşık 140 Milyar yatırım yapmıştır. Bu yatırımın tamamını kendi modeli ile sağlamış ve devletin bütçesinden nakdi bir pay almamıştır. TOKİ’nin ortalama yıllık üretim kapasitesi 45-50 bin birim konuttur. 2016 yılında ise bu rakamın üstüne çıkılmış; 64 bin yeni konutun inşaatını başlatmıştır.  Bu yıl hedefimiz ise 65-70 bin konutun inşaatına başlamaktır. Dolayısıyla, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında 1 milyon 200 bin konut rakamına ulaşılmış olacaktır.” 

TOKİ modelinin 4 temel parametresi: Liderlik ve Kararlılık, Siyasi ve Ekonomik İstikrar, Yetkilendirme ve Finansman

Türkiye’deki siyasi irade, ihtiyaç sahibi düşük ve orta gelir grubu vatandaşların konut edinmesini önemsemiş ve bu doğrultuda bir “konut seferberliği” başlatıldığına değinen Turan, “Bu kapsamda, yıllar itibariyle konut üretimi hedefleri somut olarak tanımlanmıştır. Ülkenin siyasi istikrarı ve geleceğe yönelik siyasi endişelerin azalması, enflasyonun belirli düzeyde ve stabil hale gelmesi, piyasa ortamının oluşturulması, gerekli reformların yapılması, modelin başarısı açısından önemlidir. TOKİ, bu konuda uygun çözümler üretebilmiştir. Başbakana doğrudan bağlanarak bürokrasiden daha az etkilenen bir kurum haline gelmiştir. TOKİ, kısıtlı kamu kaynakları karşısında yaratıcı yeni finansal modelleri hayata geçirerek, adeta “kendi kaynağını kendisi üreten” bir kamusal yapıya kavuşmuştur.” dedi.

Yatay mimari

Az katlı konut üretimini esas alan yatay mimari yapılaşmaya ağırlık verdiklerini ifade eden Turan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaklaşık 3 yıl içinde, Anadolu’nun farklı şehirlerinde, yüksek kalitede, bahsettiğim üretim felsefesini yansıtan 120 bin konutu projelendirdik. Bunların bir kısmı hayata geçti, bir kısmı da yapım aşamasındadır.”

İnsan şehir medeniyet ilişkisini yakından ilgilendiren ve ülkemiz için en kritik olan alanlardan birinin de Kentsel Dönüşüm olduğunu söyleyen Turan, “Kentsel dönüşümde sorunun kaynağının; yoğun nüfus artışı, kontrolsüz göç ve plansız gelişme gibi pek çok zincirleme faktörün ortaya çıkardığı sağlıksız kentleşme olduğunu biliyoruz. TOKİ olarak şu anda yerel yönetimlerimizle birlikte 54 şehir, 121 ilçede 187 kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Şüphe olmasın ki bu projelerde insan ve şehre dair hassasiyetlerimizi tümüyle yansıtmaya çalışıyoruz. TOKİ olarak Kentsel dönüşümden kar etmiyoruz, kolaylaştırıcı çözümlerle vatandaşlarımızı destekliyor ve gerektiğinde de süreci sübvanse ediyoruz. Kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulan bölgelerde mevcut hak sahipleri genellikle gecekondu ve az katlı konut alanlarında yaşıyor. Bu nedenle, kentsel dönüşüm projelerimizi geliştirirken, vatandaşlarımızı zaruri olmadıkça bulundukları çevreden koparmıyoruz.  Çevre düzenlemeleri ve donatılarıyla, çocuktan yaşlıya her kesimin sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek ve aynı zamanda yaşadıkları kentten soyutlanmayacakları projeler tercih edilmelidir. Bu aşamada tasarım da önemli bir rol oynamaktadır.   TOKİ olarak son 3 yıldır bu konuda ciddi adımlar attık. Konuşmamın başında kısaca değindiğim gibi; projelerde geleneksel şehir kültürümüzde olduğu gibi toplumun farklı kesimlerini kaynaştırarak sosyal bütünleşmeyi destekleyen projeler geliştiriyoruz… Semt sakinlerinin ve esnafın iç içe olduğu, “mahalle kültürü” ve “mahalle dokusu” kavramlarının öne çıktığı yaşam alanlarını tasarlamaya özen gösteriyoruz.” dedi. 

Sözlerini bir hatırlatma ile tamamlayan Turan, “Şehrin, tabiatı dışında olanı kabul etmediğini, her daim tecrübe ediyoruz. İnsan, önünden şehirlerin geçtiği bir aynadır” diyor Niyazî Mısrî bu kıymetli sözü hatırlayarak, aynada güzel şehirler görmek için verdiğimiz samimi çabanın kesintisiz süreceğini belirtmek isterim.” ifadeleirni kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..