Reklamı Geç
TOKİ’den İstanbul Kayabaşı’nda 1.5 milyon metrekarelik park

TOKİ'den İstanbul Kayabaşı'nda 1.5 milyon metrekarelik park

TOKİ sosyal konut üretiminin yanı sıra, sosyal alanların inşaasına da hız verdi. Bu çerçevede, İstanbul Kayabaşı'nda 1,5 milyon metrekare alan üzerinde yapılacak Kayapark'ın birinci etap ihalesi 7 Eylül 2017'de gerçekleştirilecek.

25 Temmuz 2017 - 14:04

Devlet eliyle Türkiye'nin 81 ilinde hayata geçirdiği sosyal konut projelerine hızla devam eden TOKİ, diğer taraftan sosyal alanların üretimine de büyük önem veriyor. İdare bu kapsamda Kayabaşı bölgesinde devasa park için düğmeye bastı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Temmuz 2017 - İstanbul

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir bölgesinde yapımına başlanacak olan Kayapark projesi için ilk ihale tarihi açıklandı. Toplamda 1,5 milyon metrekare alanda yapılacak Kayapark'ın birinci etap ihalesi 7 Eylül 2017 tarihinde yapılacak.

Konuya ilişkin TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, "Kayapark Projesinin alt yapı hazırlıkları tasarlandı. Kayaşehir Vadisinde kurulacak yeşil alanın 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 3 kilometre eninde olacak. Kayaşehir merkezinden Fenertepe'ye doğru uzanacak sahada, koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesislerin bulunacak. Kayaşehir'e yapacağımız parkın büyüklüğü, İstanbul'daki en büyük korunun dört katı büyüklüğünde olacak. İstanbul'daki en büyük korunun 420 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde Kayaşehir'deki bölge parkının ne kadar büyük olduğu anlaşılır." dedi.

4 etap halinde hayata geçirilecek olan devasa park hakkında konuşan Turan, "İstanbul ve Kayaşehir'i yeşille buluşturacak parkımızı dört etap halinde bitireceğiz. 7 Eylül'de ihalesini yapacağımız 338 bin 803 metrekareden oluşan birinci etabın içerisinde vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sosyal alanlar olacak. Proje içerisinde konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği dört adet etkinlik platformu olacak, amfi tiyatro, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri, toplam 3 bin 250 metrekare olmak üzere iki adet biyolojik gölet olacak." diye konuştu.

Turan sözlerini şyle tamamladı;

"Vatandaşlarımız yeşille iç içe sosyal yaşamlarını sürdürecekler. Birinci etapta, 73 farklı tipte bitki olacak. Toplam 224 bin 601 metrekarelik çim alanı, 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki olacak. Birinci etap içerisinde ayrıca; restoranlar ve kafeler, 11 adet asma köprü, seyir terasları ve otopark da yer alacak."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..