Reklamı Geç
TOKİ emekli için her yıl 15 bin konut yapacak! Nasıl başvuru...

TOKİ emekli için her yıl 15 bin konut yapacak! Nasıl başvuru yapılır?

Sosyal Konut üretimini devlet eliyle yapan TOKİ her yıl emekli vatandaşlar için 15 bin konut üretecek. Peki emekliler TOKİ evlerine nasıl başvuru yapacak? Şartlar neler? Ayrıntıları ile Güncel TOKİ haberlerinde...

16 Ekim 2016 - 10:33

Bugüne kadar yüz binleri ev sahibi yapan Türkiye'nin en büyük sosyal konut üreticisi TOKİ, şehit aileleri başta olmak üzere ülke genelinde yoksul kesimi, şehit ve gazi ailelerini, emekliyi konut sahibi yapmak için faaliyetlerini sürdürüyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 16 Ekim 2016 - İstanbul

Ülke genelinde 81 ilde proje üreten TOKİ yeni projeleri için her gün bir ihale yapıyor ve hedeflerine adım adım ilerliyor. Bu kapsamda en önemli ayaklardan biri ise emekli vatandaşları için yapılan konutlar. TOKİ Başkanı Turan, "her yıl 15 bin konut sadece emekli vatandaşlarımız için inşaa ediyoruz" dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) "ikinci Bahar" projesi kapsamında emekli vatandaşların ev sahibi olmaları için yıllık kapasitesini arttırdı. Her ilde hayata geçirilen prjelerde büyük bir kontenjan emekliye ayrılıyor.

Bu kapsamda idaere tarafından 2016 senesi tamamlandığında 64 bin konut üretimiyle tarihi bir rekoru kırmış olacak. Zira TOKİ 2017 yılında 15 bini emekliler için toplam 70 bin konut üreterek bu rekoru yükselttiğini doğruladı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan Para Dergisi'ne yaptığı açıklamasında, “Bu konutların hemen tamamına yakını alt ve orta gelir grubuna hitap eden sosyal konutlar. Yaptığımız konutların yaklaşık yüzde 92-95'i, sosyal konut. Yüzde 5'lik dilime yönelik yaptığımız konutlar ise yüksek gelir grubuna hitap ediyor. Gelir paylaşımlı projelerden elde edilen gelir ile projelerimizi finanse ediyoruz” diye konuştu.

TOKİ Başkanı Turan, emeklilere yönelik olarak her yıl 15 bin konut üretimi hedeflerinin olduğunu, TOKİ'nin 2016'da inşaa ettiği evlerin 12 bin adedinin emeklilere yönelik olduğunun altını çizen idare başkanı Turan, “Bu yıl 3 bin eksiğimiz var. Onu da inşallah yıl sonuna kadar tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

TOKİ "İkinci Bahar" emekliye konut projesi başuvuru şartları neler?

2016'da ilk kez karşılaşılan emekli vatandaşların ev sahibi olmasına vesile olan "İkinci Bahar TOKİ kampanyası" aralıksız sürüyor. Hemen hemen her ay yüzlerce ev emekli vatandaşlara ya teslim ediliyor, yada kura çekilişleriyle teslim edilmeyi bekliyor. Vatandaş ise emekli konutları için nasıl başvuru yapılacağını merak ediyor. EmlakPencerem.com ekibi olarak kıosa ve en anlaşılabilir biçimde başvuru şartlarını sizler için derledik.

Başvuru Şartları (Emeklilere Özel)

EMEKLİ BAŞVURU ŞARTLARI
 
Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;
T.C. vatandaşı olması,
Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması,
Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,
Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3.200 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3.200 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 3.700 TL olarak uygulanmaktadır.),
Başvuru sahibinin Sosyal Güvenlik Kurumundan Emekli olması (Emeklinin vefat etmesi durumunda, vefat eden emeklinin yalnızca dul eşi başvuruda bulunabilir)
Eşlerden her ikisinin de emekli olması durumunda, yalnızca birinin başvuruda bulunması,
gerekmektedir.
 
BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

 Başvuru sahipleri,
Kimlik Fotokopisi,
Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren SGK’dan alınmış belge veya yazıyı,

TOKİ evleri için başvuru yapacaklar bu önemli notu dikkate almalı!

TOKİ dışında sizlere öncelikli ev vaad eden hiç kimseye inanmayın. Bu tür yaklaşımlarla sizlerden para isteyenler dolandırıcıdır! Bu durumla karşılaşan kesin size ev verilmesini sağlayacağız diyen kendini TOKİ ile ilişkilendirenleri polise ve idareye bildirmeniz ve bu kişilere asla para vermemeniz önemle rica olunur.

TOKİ resmi web sitesi www.toki.gov.tr üzerinden ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..