TOKİ emekliye konut satışı başvuru nasıl yapılır, şartları neler?

Emekli vatandaşların ucuz ve uygun fiyata ev sahibi olmaları için başlatılan İkinci Bahar kampanyasında 3 bin 361 adet konut Türkiye'nin çeşitli illerinde satışa sunuldu. 18 ili kapsayan satışlar için emekliler bulundukları illerde başvuru yapabilecek. TOKİ emekli evlerine nasıl başvurulur?

TOKİ emekliye konut satışı başvuru nasıl yapılır, şartları neler?
Editör: Hakan A.
15 Mart 2016 - 08:35

Dar gelirli vatandaşlar başta olmak üzere Türkiye'nin neredeyse tüm illerinde konut inşaa eden TOKİ emekli vatandaşlar için ikinci bahar kampanyası'nda 2016 yılı konut satışlarına 18 ilde devam ediyor. Başvuruların başladığı emekli evleri konut projeleri hangi 18 ilde yapılıyor? TOKİ konut başvuruları başlayan illerin listesi, satışa sunulan konut mikrtarı ve başvuru şartlarına ilişkin en son bilgiler haberimizde.

EmlakPencere.com'un edindiği bilgiye göre, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Emeklilere konut satışına Mart ayının 14'ünde başladığı yeni kampanyası ile başladı. Emekliye İkinci Bahar isimli konut kampanyası 18 ilde toplamda 3 bin 361 adet konut edindirmeyi kapsıyor. Emeklilere özel olarak ayrılan kontenjanlarla 18 ilde yapılacak konutlardan ev sahibi olmak isteyen emeklilerin beklediği başvuru haberi 14 Mart itibariyle başladı. Her ilde sınırlı sayıda konut başvurusu için geri sayım başladı. Peki emekli vatandaşlar ne yapmalı, hangi illerde konut satışı başladı? Nasıl başvuru yapılmalı sorularının cevabı haberimizin devamında yanıt buluyor.

Bu haberleri mutlaka okumalısınız

 - TOKİ İkinci Bahar kampanyası emekliye 18 ilde 3 bin 361 konut başvurusu başladı​

 - 10 adımda TOKİ'den nasıl ev sahibi olunur?

- TOKİ emekli evleri başvuru şartları, konut başvurusu nereden, nasıl yapılacak

14 – 31 Mart 2016 tarihlerinde ön talep toplanacak iller şöyle: 

TOKİ Balıkesir konut projesi  – Manyas: 500 adet konut, 

TOKİ Adana konut projesi – Sarıçam: 300 adet konut, 

TOKİ Aksaray Merkez konut projesi : 300 adet konut, 

TOKİ Aksaray konut projesi  – Güzelyurt: 56 konut,

TOKİ  Kocaeli konut projesi – Kandıra: 272 adet konut, 

TOKİ Eskişehir konut projesi – Tepebaşı: 250 adet  konut,

 TOKİ Kayseri konut projesi – Mimarsinan: 250 adet konut, 

TOKİ Kastamonu konut projesi  – Merkez: 200 adet konut, 

TOKİ Kastamonu konut projesi – Taşköprü: 250 adet konut, 

TOKİ Bilecik konut projesi – Bozüyük: 197 adet konut, 

TOKİ Hatay konut projesi  – Reyhanlı: 150 adet konut, 

TOKİ Çankırı konut projesi  – Kurşunlu:150 adet konut, 

TOKİ Sivas konut projesi  – İmranlı:121 adet konut, 

TOKİ Manisa konut projesi  – Demirci: 94 adet konut, 

TOKİ Kahramanmaraş konut projesi – Türkoğlu: 75 adet konut, 

TOKİ Erzincan konut projesi  – Çağlayan: 44 adet konut, 

TOKİ Niğde konut projesi  – Çiftlik: 43 adet konut,  

TOKİ Bolu konut projesi  – Mengen – Poyrazköy: 28 adet konut,

TOKİ  Burdur konut projesi  – Çavdır: 24 adet konut, 

TOKİ Edirne konut projesi  – Lalapaşa: 33 adet konut, 

TOKİ Edirne konut projesi – Süloğlu: 24 adet konut.  

TOKİ tarafından yapılan duyuruda ise; 

Emeklilere “İkinci Bahar” projesi kapsamında, 18 ilde 3.341 konut satışının gerçekleştirileceği yeni bir kampanya başlattı. Konutların başvuruları 14 Mart tarihi itibariyle başladı ve başvurular 31 Mart 2016 tarihine kadar devam edecek.

TOKİ, “İkinci Bahar” projesi ile farklı şehirlerde aşamalı olarak hayata geçirilen konut projelerinden konut sahibi olmayan emekliler için yüzde 25 kontenjan ayırıyor. Ayrıca talep örgütlenmesi modeli ile de valilikler ve belediyeler üzerinden emeklilerin talepleri alınarak yeni konut projelerinin hayata geçiriliyor.

9-30 Aralık 2015 tarihleri arasında 17 ilde inşa edilecek 4.340 konut için emeklilerin ön taleplerini alan ve kura ile hak sahiplerini belirleyen İdare, yoğun talep üzerine 14-31 Mart 2016 tarihlerinde ön taleplerin alınacağı yeni bir kampanya başlattı.

Kimlik kartı ile başvurabilecekler 

TOKİ, 2+1 planında inşa edilecek konutlar için ön talepleri ilgili bankalar aracılığı ile alacak. Bu çerçevede emeklilerimiz kimlik kartlarını gösterip, 500 lira bedel ile ilgili bankalara başvurularını yapabilecekler. Ön taleplerin toplanmasının ardından başvuruların, konutlardan fazla olması halinde “hak sahibi belirleme kurası” çekilecek. Hak sahibi olamayan emeklilere başvuru bedelleri iade edilecek. “Konut belirleme kurasının” ardından da emeklilerle sözleşme imzalanacak.

Başvuruda bulunacak emeklilerin daha önce TOKİ’den konut satın almamış olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya konutun bulunmaması, il sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor. Ayrıca hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 lira olması ve bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi de aranan şartlar arasında yer alıyor. 

ÇOK DAHA TOKİ HABERİ İÇİN BURAYA BAKMANIZ YETERLİ

Emeklilerle konut satışı ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.toki.gov.tr adresinin "Emeklilere Özel" bölümünden ve https://www.toki.gov.tr/emeklilere-ozel linkinden ulaşılabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum