TOKİ Gaziosmanpaşa'da 796 konutluk kentsel dönüşüm projesine başlıyor

İstanbul Kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ'den Gaziosmanpaşa’ya 796 konut + 13 dükkânlık yeni proje için düğmeye basıldı.

TOKİ Gaziosmanpaşa'da 796 konutluk kentsel dönüşüm projesine başlıyor
Editör: Hakan A.
28 Nisan 2017 - 12:10

Ülke genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ederken, megaşehir İstanbul'da TOKİ tarafından yapımı planlanan yeni projenin ayrıntıları belli oldu. TOKİ Kentsel dönüşüm kapsamında Gaziosmanpaşa ilçesinde 796 konutluk yeni bir projenin startını veriyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 28 Nisan 2017 - İstanbul

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca (TOKİ) hayata geçirilecek “Kentsel Dönüşüm Projesi” İstanbul’un Gaziosmanpaşa İlçesi Sarıgöl ve Yenidoğan Mahalleleri 1. Etabında inşa edilecek 796 konut ile 13 dükkâ için ihale gerçekleştirildi. 27 Nisan, Perşembe günü yapılan TOKİ Gaziosmanpaşa projesi ihale kapsamında ayrıca sosyal tesis ile altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alacak.

TOKİ Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm projede yer alacak konutların 521’i 2+1 daire olarak tasarlanırken, 271 adeti ise 3+1, 4 adet ise 4+1 daire olarak tasarlandı.

TOKİ ile Gaziosmanpaşa Belediyesi arasında imzalanan protokolle Gaziosmanpaşa İlçesi’nin Sarıgöl ve Yenidoğan Mahallelerinde 230 bin 560 metrekare büyüklüğündeki alanda 4 etaplık kentsel dönüşüm çalışması başlatıldı.

Kentsel dönüşüm projesinin 1.etabının bulunduğu Sarıgöl Mahallesi’nde (47.100 metrekare büyüklüğündeki alanda) toplam 253 hak sahibinin 245’i ile anlaşma sağlanarak niteliksiz 302 adet (435 bağımsız birim) yapının tasfiye işlemi tamamlandı.

Kentsel dönüşüm projesi ile 6306 sayılı Kanun kapsamında “Riskli Alan” ilan edilen ve deprem riski taşıyan, köhnemiş, çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı olmayan alanda “yerinde dönüşüm” esas alınarak, hak sahiplerine dükkânları, parkı, peyzajı ile çağdaş standartlarda nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı. Cephe tasarımlarında modern mimari anlayış hâkim kılındı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum