Reklamı Geç
TOKİ, İran sınırı boyunca 144 kilometre duvar örüyor

TOKİ, İran sınırı boyunca 144 kilometre duvar örüyor

Milli Savunma Bakanlığı tarafından sınırların korunması ve güvenliğin artırılması kapsamında İran sınırı boyunca yapılacak duvar ihalesini TOKİ'ye verdi. TOKİ ilk etapta İran sınır hattı boyunca 144 kilometre uzunluğunda duvar örecek.

14 Mayıs 2017 - 09:02

Ülkenin en büyük konut üreticisi TOKİ, Türkiye’nin Kuzey-Doğu hattı boyunca İran sınırında toplam uzunluğu 144 kilometre olan duvar örecek.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 14 Mayıs 2017 - İstanbul

Toprakların güvenliği anlamında atılan adımlar kapsamında başta Suriye sınırından kontrolsüz geçişlerin önlenmesi amacıyla Milli Savunma Bakanlığı - TOKİ arasında imzalanan protokl ile 688 kilometre uzunluğunda duvar inşa edilirken, İran sınırı boyunca yapımı planlanan ve TOKİ tarafından inşa edilecek toplam uzunluğu 144 kilometre olan duvar için ihaleler yapıldı.

Konuya ilişkin resmi açıklamada bulunan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) M.Ergün Turan, toplam 6 ili kapsayan sınır ahttımız boyunca 4 metre yüksekliğinde 511 bin 794 metre uzunluğunda duvar, yol ve muhtelif sayılarda gözetleme kulesi, geçiş kapısı ve elektrik altyapısı imalatı işi yaptıklarını hatırlattı. Turan açıklamasında ayrıca şimdiye kadar Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay, Mardin ve Şırnak il sınırlarında 290 kilometrelik duvar yapımının inşaatını yaptıklarını söyledi.

TOKİ Başkanı Turan, “Hatay’dan başlayan 688 bin 240 metre uzunluğunda Fiziki Güvenlik Duvarı, 692 bin metre uzunluğunda yol, kapı, kule gibi hizmetlerin yapımını ihale etmiş durumdayız.  Şanlıurfa ili sınırı boyunca ise 48 bin metrelik alanın geçici kabulü yapılmış, Hatay ili sınır ahttı boyunca da 41 bin metre uzunluğundaki alan geçici kabul aşamasına getirilmiştir. Diğer alanlarda da süratle çalışmalar devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..