Reklamı Geç
TOKİ, İstanbul’da yatay mimari dönemi başlatıyor

TOKİ, İstanbul’da yatay mimari dönemi başlatıyor

Anadolu konut seferberliği kapsamında yatay mimari projelerine yoğunluk veren TOKİ, Kurban bayramı sonrası İstanbul'da satışa çıkartacağı 2 bin konutluk dev Kayaşehir projesi yatay mimari ile yükselecek.

30 Ağustos 2017 - 12:43

Türkiye genelinde konut seferberliği hızla devame derken, sosyal konut üreticisi TOKİ, Anadolu illerinde geçiş yaptığı yatay mimari örneklerini bu kez İstanbul projelerinde uygulamaya hazırlanıyor. TOKİ bu kapsamda İstanbul Kayaşehir'de satışa sunacağı proje yatay mi,mari örneği olarak yükselecek.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Ağustos 2017 - İstanbul

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) devlet eliyle sosyal konut üreten, uygun fiyat ve vadelerle alt gelir grubunu ev sahibi yapan en önemli kuruluşların başında. Her yıl 60 binin üzerinde sosyal konut üreten idare, başta alt gelir grubu vatandaşlar olmak üzere, emekliler, şehit ve gazi aileleri, engelli vatandaşlara da kontenjan ayırarak ehemn her kesime uygun şartlarla ev sahibi yapmaya devam ediyor. 

TOKİ 2015 yılı itibariyle Anadolu illerindeki konut projelerinde uygulamaya başladığı öresel ve yatay mimari örnekleriyle büyük beğeni toplarken, bu deneyimini şimdi İstanbul'da satışa sunacağı projede uygulama kararı aldı. Konuyla alakalı açıklamada bulunan TOKİ Başkanı M.Ergün Turan, "İstanbul Kayaşehir’de Kurban Bayramı'ndan hemen sonra kura yöntemiyle satışa çıkarılacak yaklaşık 2 bin konutun,  İstanbul’daki yatay mimarı ve mahalle konsepti çabasına iyi bir örnek teşkil edecek. Binaların yüksekliği 5, 6 ve sekiz kat olarak tasarlanmış. Caddelerde boylu boyunca binaların altında esnafın kullanabileceği dükkanların varlığı, ‘mahalle konsepti’nin en temel unsuru olarak öne çıkıyor." dedi.

Satışa çıkartyılacak TOKİ Kayaşehir konut projesinde başvuru için binlerce İstanbullunun beklediğini ve toplam 1892 adet konut için yaklaşık 30 binin üzerinde bir başvuru öngörüldüğünü belirten Turan, "TOKİ Kayaşehir konut projesi kura yöntemiyle başvurular alınacak. 10-12 yıllık vade imkanı sunduklarını ve vade farkı maliyetlerinin memur maaş zammına göre olacak. En düşük konut satış fiyatları 144 Bin 755 TL olacak. Bu evlere yüzde 25 veya yüzde 40 peşin ödeme ve ayda 904 TL ila,  603 TL arasında değişen taksit seçenekleriyle vatandaşlar satın alabilecekler" ifadelerini kullandı.

Kayaşehir TOKİ konutlarında başvurular ise 5-20 Eylül arasında başvurular Halkbankasına yapılacak 5 Bin TL'lik ödemelerle başlayacak ve 5 Ekim tarihinde yapılacak olan kura çekilişi ile hak sahipleri belirlenmiş olacak. Şimdiden büyük başvuru rekoru beklenen İstanbul Kayaşehir TOKİ konutları vatandaştan büyük ilgi göreceğe benziyor.

- TOKİ İstanbul Kayaşehir konut fiyatları, ödeme planı, başvuru detayları...