TOKİ Koru Florya AVM için tekrar ihaleye çıkıyor

TOKİ'nin hasılat paylaşım modeli ile hayata geçirilen İstanbul Bakırköy ilçesinde bulunan Koru Florya projesinin AVM bölümünü daha düşük fiyatla bir kez daha ihale yöntemiyle satışa çıkarıyor.

TOKİ Koru Florya AVM için tekrar ihaleye çıkıyor
Editör: Hakan A.
11 Ağustos 2020 - 11:57
Türkiye genelinde hayata geçirdiği sosyal projelerle kamu aracılığı ile vatandaşı uygun şart ve koşullarda ev sahibi yapan TOKİ, bu kez ihale yöntemiyle AVM satacak. Koru Florya projesinin AVM bölümü satışa sunuldu.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yurt genelinde gerek sosyal konut, gerekse ticari ünitelerin hayata geçirilmesinde önemli rol oynamaya devam ediyor. TOKi aynı zamanda hasılat paylaşım modeliyle inşaa edilen projelerinde satışlarını sürdürüyor. 

İstanbul Bakırköy'de D-100 üzerinde yer alan Koru Florya projesi kapsamında hayata geçirilen alış veriş merkezi bir kez daha satışa çıkıyor. Aydınlı-Metal Yapı-Arke-Vizyonlife adi ortaklığı tarafından İstanbul Bakırköy'deki 42 dönümlük TOKİ arazisi üzerinde gelir paylaşımı modeliyle inşa edilen Koru Florya projesi bölümlerindne biri olan AVM etabı için 13 Ağustos tarihinde ihale düzenlenecek.

Konuyla alakalı Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin imzalı habere göre, TOKİ, 2015 yılında 730 milyon lira istediği ancak alıcı bulamadığı Koru Florya AVM için iki gün sonra yeniden ihale yapacak. 143 milyon lira indirime giden TOKİ, fiyatı 587 milyon liraya çekti. Bu arada, 6 yılda AVM’nin değeri 280 milyon dolardan 80 milyon dolara indi.

TOKİ tarafından 13 Ağustos günü düzenlenecek açık artırma usülü ihalede muhammen (tahmini) bedel 587 milyon lira olarak belirlendi. 5 Mart 2015 tarihinde AVM için yapılan ilk ihalede 730 milyon lira istenmiş ancak alıcı çıkmamıştı. Geçen 6 yıllık sürede hem döviz kuru hem de enflasyondaki artış dikkate alındığında TOKİ'nin muhammen bedeli yaklaşık yüzde 20 (143 milyon lira) düşürmesi şaşkınlık yarattı.

Aydınlı Grup ve Vizyonlife şirketlerine FETÖ soruşturması kapsamında el konulduğu için Koru Florya projesinin gerçekleştiren ortaklığın yüzde 50 hissedarı TMSF. Arke İnşaat ve Metal Yapı'nın da yüzde 25'er payı bulunuyor. Satışı sunulan AVM'nin TOKİ'ye ait olmadığını belirten Arke İnşaat Yönetim Kurulu Mustafa Keleş, “Arsa sahibi burada hukuksuz bir işlem yürütüyor. Proje yapı müteahhitlerine ait ve elde edilecek hasılattan TOKİ yüzde 30 pay alacaktı. İhalenin yürütmesinin durdurulması için idari mahkemeye başvuracağız” dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum