TOKİ Nevşehir kentsel dönüşüm proje alanında yeraltı şehri buldu

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 1500 konut inşaa edeceği kentsel dönüşüm proje bölgesinde yeraltı şehri buldu. Hayata geçirilen Projelerin yerleri taşındı, bölge SİT alanı olarak ilan edildi. Antik şehrin uzunluğu 7 kilometrelik bir mesafeyi buluyor

TOKİ Nevşehir kentsel dönüşüm proje alanında yeraltı şehri buldu
Editör: Hakan A.
28 Aralık 2014 - 07:41

TOKİ idaresi tarafından Nevşehir'de hayata geçirilmesi planlanan kentsel dönüşüm kapsamında proje alanından yapılan gecekondu yıkımları esnasında yeraltı şehri bulduğu kaydedildi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 1500 konut inşaa edeceği kentsel dönüşüm proje bölgesinde yeraltı şehri buldu. Hayata geçirilen Projelerin yerleri  taşındı, bölge SİT alanı olarak ilan edildi. Antik şehrin uzunluğu 7 kilometrelik bir mesafeyi buluyor

TOKİ tarafından 600 metrekarelik bir alanda kentsel dönüşüm kapsamında başlattığı Nevşehir ilinde, bütün tplanlar alt-üst eden bir önemli bir gelişme yaşandı. TOKİ tarafından bölgede inşaa edilecek olan toplam Bin 500 dairenin yıkıldığı ve vatandaşların başka yerlere taşındığı kentsel dönüşüm gerçkelşetirildiği proje alanında önemli bir yeraltı şehri bulundu. Şimdiye kadar toplamda 90 milyon lira tutarında bir para harcayan TOKİ, üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen yeraltı şehrinin Nevşehir'e kazandırılması için inşaat çalışmalarını durdurdu. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJE ALANINDAYERALTI ŞEHRİ BULUNDU 

Nevşehir'de kentsel dönüşüm yürütülen çalışmalar, bölgenin altında bulunan yeraltı şehri sebebiyle TOKİ Başkanı Ergün Turan'ın direktifiyle durdurulduğu kaydedildi. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile de yapılan değerlendirmeler neticesinde, TOKİ kentsel dönüşümü yeni geliştirilecek başka bir alanda yapma kararı aldığını duyurdu. Bulunan yeraltı şehrinin Nevşehir'in hem tarihine hem de turizm açısından gelişmesine büyük katkılar yapacağı göz önünde bulunduruldu. Şehirsel dönüşümü başka bir yerde yapma kararı alan TOKİ Başkanı Turan, bölgedeki son vaziyeti şöyle anlattı: 

7 KİLOMETRELİK TARİHİ TÜNELLER VAR "

Gelişmeyle beraber bölge 3. derece arkeolojik sit alanı duyuru edildi. Fakat bu bilinen bir yeraltı şehri değil. 7 kilometrelik tünel yollarından söz ediliyor. Şimdi biz bu alanlara inşaatlar yapacakken bu yeraltı çıkınca bu Nevşehir'e nasıl değer katar onun çalışmasını yapıyoruz. İnşaat çalışmalarını durdurduk. Projeyi şehrin dışına taşıyacağız. Sayıştay'a takılmaz. Bu proje için harcadığımız 90 milyonu zarar olarak görmüyoruz." Turan, Ürgüp'te mahalli mimariye uygun 960 konut yapıldığını belirterek , bunların şubat- mart gibi teslim edileceğini belirtti. 

BULUNAN TARİH TURİZME KAZANDIRILACAK:

KENTSEL dönüşüm için bin 500 konutun yıkıldığı bölgede bulunan yeraltı şehri tasarıların değişmesine kapı araladı. Tüm böyfe olarak ilan edildiği kaydedildi.. Konutlar başka yere taşınacak. Sit alanı olarak ilan edilen alanın ise turizme kazandırılacağı bildirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum