TOKİ Sonuçları ne zaman açıklanacak?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 50 bin konut için başvurular bir taraftan devam ederken diğer taraftan sonuçların ne zaman açıklanacağı merak konusu. TOKİ sonuçları ne zaman açıklanacak? TOKİ başvuruları için kura zamanı açıklandı mı? Detaylar haberimizde..

TOKİ Sonuçları ne zaman açıklanacak?
Editör: Hakan A.
07 Nisan 2019 - 23:34

6 Mart tarihinde başlayan TOKİ 50 bin konut için başvurular 19 Nisan tarihinde sona eriyor. Başvurular 4 kategoride gerçekleşiyor.Bu nedenle henüz başvurular tamamlanmadı.Türkiye geneli yapılan 50 bin konut için başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ya da kuranın ne zaman çekileceği konusunda başvuru yapanlar açısından merak konusu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şu ana kadar 587 bin başvuru olduğunu açıkladı. Kurum " Hangi il ve ilçe de ne kadar başvuru geldiyse dikkate alarak yeni bir plan oluşturacağız. Başvurunun fazla olduğu yerlerde yeni etaplar için planlarımız olacaktır." dedi.

TOKİ 50 bin konut kapsamında yapılan başvuruların yüzde 10'luk kısmı şehit ailelerine, yüzde 5'i en az yüzde 40 engeli olan vatandaşlara ve yüzde 25'i emekliler için ayrılacak. Bu kategorilerde başvuru yapanlar kurada çıkmazlarsa diğer kategorilerden katılabilecek. 

Engelliler için TOKİ konutları için başvuru tarihi 8 Nisan -12 Nisan tarihleri arasında, Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri 15 Nisan -19 Nisan tarihlerinde başvurular yapabilecek.Başvuruların tamamlanmasını takiben önce kura günü belirlenecek. Daha sonra noter huzurunda, banka ve idare yetkilileri denetiminde "HAk Sahibi Belirleme Kurası" kura çekilişi yapılacak.Kura tarihi TOKİ tarafından ilan edilecek ancak henüz tarih belirlenmedi.Kurada ismi çıkanlar asil ve yedek olarak belirlenecek. Asil olanlar başvuru yaptıkları banka ile Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklar.İmzalama aşamasında başvuru yaptığı proje için 1 yıllık ikametgah şartı, hane halkı geliri (İstanbul için en fazla 4.800 TL diğer iller için en fazla 4.500 TL )gibi TOKİ'nin belirlediği kriterleri sağlamaları başvuru sahibinden istenecek.

Kurada adı çıkmayanlar yatırdıkları paraları aynı bankadan 2 iş günü sonra geri alabilecekler.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum