TOKİ tarihe eserleri yeniden inşa edecek, Hedefte 100 bin gecekonduyu dönüştürecek

Türkiye genelinde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan çok sayıda tarihe eseri TOKİ yeniden inşa ederek, gelecek nesillere kazandırmaya devam edecek.TOKİ Başkanı Turan, “Hedefte 100 bin gecekonduyu dönüştürmek var” dedi.

TOKİ tarihe eserleri yeniden inşa edecek, Hedefte 100 bin gecekonduyu dönüştürecek
Editör: Hakan A.
09 Mayıs 2016 - 07:04

Türkiye genelinde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan çok sayıda tarihe eseri TOKİ yeniden inşa ederek, gelecek nesillere kazandırmaya devam edecek. Nitelikli sosyal konut üreticisi TOKİ gelecek nesillere miras olarak bırakacağı tüm tarihi yapıları tek tek elden geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

12 yılda deprem riski taşıyan 170 bin 947 konutu dönüştüren TOKİ, yarım milyonu aşkın kişinin geleceğini güvence altına aldı. TOKİ Başkanı Turan, “Hedefte 100 bin gecekonduyu dönüştürmek var” diye konuştu

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm hareketinin mimarı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 2004'ten bu yana 48 şehirde dönüşüm atağında. Yapı ömrünü tamamlamış yapıları ve gecekondulaşma sorunu yaşayan alanları yenileme programı kapsamında, 131 proje fiili olarak sürdürülürken, 236 bin 366 konutluk kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. 111 bin 141 konutun ihalesini yapan İdare, 75 bin 761 konutun üretimini tamamladı.

100 BİN GECEK ONDU YIKILACAK

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, projelerde yıkım-yapım bağımsız birim oranlarına bakıldığında yüzde 10 ila 18'lere kadar değişen oranlarda farklılıklar olduğunu kaydetti. Başkan Turan, "Boş arsa olarak değerlendirilen bölgelerle birlikte tamamlanan projelerde bu rakam yaklaşık 45 bin olarak değerlendirilebilir. Devam eden projelerde ise yaklaşık 55 bin gecekondunun yıkımını başlatacağız. Hedefimiz ise toplam 100 bin gecekonduyu dönüştürmek" dedi.

TOKİ eliyle restorasyona devam edildiğinin altını çizen Başkan Turan önemli bilgileri paylaştı. Uzun yıllardır çok sayıda türbe, tarihi öneme sahip yapıların restorasyon çalışmalarını tamamlayan TOKİ yeni nesillere bıraktığı bu eserler için yeni çalışmalara devam ediyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye’nin birçok yerinde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi yapıları yeniden inşa ederek, geleceğe aktarcak çalışmaları yürütüyor. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, sosyal konut üretiminin yanında Türkiye’nin köklü kültürel değerlerine ve  mirasına da sahip çıktıklarının altını çizdi. Gelecek nesillere zengin bir miras bırakmak için koruma ve yenileme projeleri gerçekleştirdiklerini ifade den TOKİ Başkanı Turan, unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihsel değerleri gelecek nesillere kazandırmaya çalıştıklarını belirtti. TOKİ Başkanı Turan “Gelenekle gelecek arasında köprü oluşturup, tarihsel değerlerimizi ve kültürümüzü yaşatıyoruz. Tarihimizi değerlerimizi yeniden inşa ederek geleceğe aktarıyoruz. Anadolu’nun birçok yerinde yıkılma tehlikesi olan kültürel varlıklarımızı onardık. Yeni keşifler yaptık. TOKİ olarak Anadolu tarihine saygı duyarak, koruyarak şehirlerimizin tarihine katkı sağlıyoruz” ifadesini kullandı. TOKİ olarak konut üretiminin yanında Anadolu tarihine katkı sağlamak için de çalışma yaptıklarını vurgulayan Turan “Sosyal konut projelerimizi, kentsel dönüşüm çalışmalarımızı tarihsel mimarimizden esinlenerek yerel mimariyle geliştiriyoruz. Projelerimizin her birinde tarihsel ve kültürel mirasımızın korunmasını gözetiyoruz” ifadelerini kullandı.

YERALTI KENTİ

Nevşehir’de kentsel dönüşüm çalışmaları yaptıkları alanda bulunan 7 kilometrelik tarihi kentin bunlardan biri olduğuna vurgulayan Turan “Yer altı kenti, bulunmasının ertesinde 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Kapadokya bölgesindeki en büyük kiliselerden biri oldu. Hem Nevşehir tarihine hem de turizmine yeni katkılar sağlayacaktır” dedi. Trabzon’daki ünlü ve tarihi Zağnos Köprüsü’nü de restore ettiklerini belirten Turan “Trabzon Valisi Zağnos Paşa tarafından 15’inci yüzyılda inşa edilen köprü Trabzon’un kültürel dokusunun önemli bir parçasıdır. Burayı restore ederek geleceğe uzanan bir köprü kurdu. Kutsal mekanları da koruyarak restore ediyoruz” dedi.

TÜRBELER DE YENİLENDİ

TOKİ’nin, Siirt’te bulunan Hazreti Veysel Karani Türbesi etrafındaki çarpık yapılaşmanın neden olduğu kötü görüntünün ve tarihi dokuyu zedeleyen çevrenin düzenlemesini de gerçekleştirdiğini belirten Turan, bölgenin ihtiyaçları ve atmosferine uygun olarak yapılan çevre düzenleme çalışmaları ile yılda yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği türbenin, hak ettiği çehreye kavuştuğunun altını çizdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum