TOKİ Van konutlarına 3 Bin 500 başvuru yapıldı /// 10 Mayıs en yeni TOKİ haberleri

Sosyal konut üreticisi TOKİ devlet eliyle konut üretimine büyük bir hızla devam ederken, 10 Mayıs 2016'ya gelindiğinde günün önemli TOKİ haberleri için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. TOKİ tarafından Van'da yapımı tamamlanan 425 adet 2+1 ve 3+1 konutların satışa çıkarılması ile birlikte 3 bin 500 kişi başvuru yaptı.

TOKİ Van konutlarına 3 Bin 500 başvuru yapıldı /// 10 Mayıs en yeni TOKİ haberleri
Editör: Hakan A.
10 Mayıs 2016 - 08:20

Sosyal konut üreticisi TOKİ devlet eliyle konut üretimine büyük bir hızla devam ederken, 10 Mayıs 2016'ya gelindiğinde günün önemli TOKİ haberleri için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. TOKİ tarafından Van'da yapımı tamamlanan 425 adet 2+1 ve 3+1 konutların satışa çıkarılması ile birlikte 3 bin 500 kişi başvuru yaptı. 

 Van'ın Şerefiye Mahallesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında yapılan 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşan 425 konut satışa çıkarılmıştı. 11 Nisan 2016 tarihinde başlayan başvurulara yoğun ilgi olurken, müracaatlar 11 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek.  

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan 2+1 ve 3+1 konutlardan oluşan 852 konutun 427 tanesi hak sahiplerine dağıtılırken, geriye kalan 425 adet konut için çalışmalar sürüyor

- TOKİ Kırıkkale Balışeyh’e 128 konut inşa edilecek

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinde inşa edilecek yerel mimaride 128 konutun ihalesi yapıldı. 5 Mayıs’ta gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca 1 büfe inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor.

Konutlar 2+1 ve 3+1 gibi farklı planlarda zemin+3 kat yüksekliğinde inşa edilecek. 8 blok halinde yapılacak 128 konutun 48’i 2+1 planında, 80’i de 3+1 planında tasarlandı.

- 10 Mayıs tarihli günün önemli TOKİ haberleri burada. 

TOKİ Başkanı M. Ergün TURAN, İstanbul'da idare eliyle halen devam etmekte olan Başakşehir ve Kayabaşı'nda bulunan şantiyelerinde incelemeler yaptı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul’un Başakşehir ilçesi Kayabaşı bölgesinde yapımı devam eden konutların şantiye alanında incelemelerde bulundu.

Mahalle kültürü canlanıyor

TOKİ’nin İstanbul’da en büyük konut alanı olan Kayabaşı’nda incelemeler yapan TOKİ Başkanı Turan, ilk olarak yapımı hızla devam eden 2 bin 512 konutluk alanda incelemelerde bulundu. Beş etaptan oluşan 2 bin 512 konutluk proje ile cadde konsepti ve mahalle kültürü canlanacak. Küçük esnafın, oyun alanlarının ve sosyal donatıların olduğu proje ile yeni bir yaşam alanı oluşacak.

18. bölgede inceleme

Kayabaşı bölgesinde incelemelerine devam Turan, 18. Bölgede iki etap halinde inşaatı devam eden bin 217 konutluk projenin şantiyesinde incelemelerini sürdürdü. Özellikle geniş peyzaj alanı ile dikkat çeken projede sosyal donatılar ve çocuk oyun parkları da yer alıyor.

Drone ile izleme

Kayabaşı şantiyelerinde incelemelerini bitiren TOKİ Başkanı Turan, son olarak Kayabaşı’nı ‘Drone’ ile havadan görüntüleyerek kuş bakışı inceledi. Bilindiği üzere TOKİ, her projesinde, mevcut arazinin durumu hakkında bilgi sahibi olmak ve projeleri arazinin topografyasına uygun şekilde tasarlamak için ‘Drone’ ile havadan çekim yaptırıyor.

Arnavutköy Belediyesi Yönetim Merkezi projesi örnek teşkil ediyor

Kayabaşı’nda şantiye incelemelerini bitiren Turan, daha sonra Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ile TOKİ tarafından inşa edilen Belediye Yönetim Merkezi şantiye alanında incelemelerde bulundu. Arnavutköy Belediyesi Yönetim Merkezi Proje kapsamında 1’er adet Belediye Hizmet Binası, Kültür Merkezi, Evlendirme Dairesi ve Ticaret Merkezi binalarının yapımı bulunuyor. Toplam inşaat alanı 85.000 m2 olan projede 26.000 m2 peyzaj alanı bulunuyor. Tasarım aşamasında modern mimari detayların ön planda tutulduğu proje, kamu binaları açısından örnek teşkil ediyor.

-  TOKİ tarihe eserleri yeniden inşa edecek, Hedefte 100 bin gecekonduyu dönüştürecek

Türkiye genelinde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan çok sayıda tarihe eseri TOKİ yeniden inşa ederek, gelecek nesillere kazandırmaya devam edecek. Nitelikli sosyal konut üreticisi TOKİ gelecek nesillere miras olarak bırakacağı tüm tarihi yapıları tek tek elden geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

12 yılda deprem riski taşıyan 170 bin 947 konutu dönüştüren TOKİ, yarım milyonu aşkın kişinin geleceğini güvence altına aldı. TOKİ Başkanı Turan, “Hedefte 100 bin gecekonduyu dönüştürmek var” diye konuştu

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm hareketinin mimarı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 2004'ten bu yana 48 şehirde dönüşüm atağında. Yapı ömrünü tamamlamış yapıları ve gecekondulaşma sorunu yaşayan alanları yenileme programı kapsamında, 131 proje fiili olarak sürdürülürken, 236 bin 366 konutluk kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. 111 bin 141 konutun ihalesini yapan İdare, 75 bin 761 konutun üretimini tamamladı.

100 BİN GECEK ONDU YIKILACAK

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, projelerde yıkım-yapım bağımsız birim oranlarına bakıldığında yüzde 10 ila 18'lere kadar değişen oranlarda farklılıklar olduğunu kaydetti. Başkan Turan, "Boş arsa olarak değerlendirilen bölgelerle birlikte tamamlanan projelerde bu rakam yaklaşık 45 bin olarak değerlendirilebilir. Devam eden projelerde ise yaklaşık 55 bin gecekondunun yıkımını başlatacağız. Hedefimiz ise toplam 100 bin gecekonduyu dönüştürmek" dedi.

TOKİ eliyle restorasyona devam edildiğinin altını çizen Başkan Turan önemli bilgileri paylaştı. Uzun yıllardır çok sayıda türbe, tarihi öneme sahip yapıların restorasyon çalışmalarını tamamlayan TOKİ yeni nesillere bıraktığı bu eserler için yeni çalışmalara devam ediyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye’nin birçok yerinde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi yapıları yeniden inşa ederek, geleceğe aktarcak çalışmaları yürütüyor. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, sosyal konut üretiminin yanında Türkiye’nin köklü kültürel değerlerine ve  mirasına da sahip çıktıklarının altını çizdi. Gelecek nesillere zengin bir miras bırakmak için koruma ve yenileme projeleri gerçekleştirdiklerini ifade den TOKİ Başkanı Turan, unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihsel değerleri gelecek nesillere kazandırmaya çalıştıklarını belirtti. TOKİ Başkanı Turan “Gelenekle gelecek arasında köprü oluşturup, tarihsel değerlerimizi ve kültürümüzü yaşatıyoruz. Tarihimizi değerlerimizi yeniden inşa ederek geleceğe aktarıyoruz. Anadolu’nun birçok yerinde yıkılma tehlikesi olan kültürel varlıklarımızı onardık. Yeni keşifler yaptık. TOKİ olarak Anadolu tarihine saygı duyarak, koruyarak şehirlerimizin tarihine katkı sağlıyoruz” ifadesini kullandı. TOKİ olarak konut üretiminin yanında Anadolu tarihine katkı sağlamak için de çalışma yaptıklarını vurgulayan Turan “Sosyal konut projelerimizi, kentsel dönüşüm çalışmalarımızı tarihsel mimarimizden esinlenerek yerel mimariyle geliştiriyoruz. Projelerimizin her birinde tarihsel ve kültürel mirasımızın korunmasını gözetiyoruz” ifadelerini kullandı.

YERALTI KENTİ

Nevşehir’de kentsel dönüşüm çalışmaları yaptıkları alanda bulunan 7 kilometrelik tarihi kentin bunlardan biri olduğuna vurgulayan Turan “Yer altı kenti, bulunmasının ertesinde 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Kapadokya bölgesindeki en büyük kiliselerden biri oldu. Hem Nevşehir tarihine hem de turizmine yeni katkılar sağlayacaktır” dedi. Trabzon’daki ünlü ve tarihi Zağnos Köprüsü’nü de restore ettiklerini belirten Turan “Trabzon Valisi Zağnos Paşa tarafından 15’inci yüzyılda inşa edilen köprü Trabzon’un kültürel dokusunun önemli bir parçasıdır. Burayı restore ederek geleceğe uzanan bir köprü kurdu. Kutsal mekanları da koruyarak restore ediyoruz” dedi.

TÜRBELER DE YENİLENDİ

TOKİ’nin, Siirt’te bulunan Hazreti Veysel Karani Türbesi etrafındaki çarpık yapılaşmanın neden olduğu kötü görüntünün ve tarihi dokuyu zedeleyen çevrenin düzenlemesini de gerçekleştirdiğini belirten Turan, bölgenin ihtiyaçları ve atmosferine uygun olarak yapılan çevre düzenleme çalışmaları ile yılda yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği türbenin, hak ettiği çehreye kavuştuğunun altını çizdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum