TOKİ yatay mimari ile konut üretecek

TOKİ Başkanı Bulut, az katlı konutlara yatay mimariye büyük önem verdiklerini ve tüm projelerinde uygulamaya geçirdiklerini söyledi.

TOKİ yatay mimari ile konut üretecek
Editör: Hakan A.
28 Şubat 2019 - 08:25
Türkiye genelinde hemen hemen her ilde hayata geçirilen TOKİ konutlarında yeni dönemde az katlı yatay mimarili konut projeleri uygulanacak! TOKİ Başkanı Bulut, yatay mimari projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / TOKİ Haberleri  - 28 Şubat 2019 - İstanbul


Kira öder gibi vatandaşı uygun şart ve koşullarda ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi geçmiş yıllarda başlanan yatay mimari projelerine ağırlık verecek. Konuyla ilgili Toplu Konut idaresi Başkanı Ömer Bulut önemli açıklamalarda bulundu.

Her yıl 70 bine yakın konut üretimi gerçekleştiren, dar ve orta gelir grubuna yönelik kira öder gibi ev sahibi yapan TOKİ konutlarında yeni dönem yatay mimari ağırlıklı olarak devam edecek. 


Cumhurbaşkanı tarafından ortaya koyduğu şehircilik kriterleri çerçevesinde, insanı toprakla daha çok buluşturan, mahalle kültürünü yaşatacak, komşuluk ilişkilerini canlı tutacak yatay mimari anlayışıyla konutlar üretmek için TOKİ'nin önemli adımlar atarak örnek projeleri hayata geçirdiğinin altını çizen Bulut, "Bu çerçevede projelerimizi de revize ederek insan, şehir, tabiat dengesini gözeten binalar ve mahalleler kurma gayretindeyiz. Bu projelere ilaveten şehirlerimizde kişi başına düşen yeşil alan miktarını artıracak, insanı toprak ve bitkiyle buluşturacak projeler ve mekanlara daha çok yer vereceğiz. Çünkü ekonomik ve teknolojik gelişmelerin getirdiği yeni yaşam tarzı, sadece barınmanın yeterli olmadığını, daha nitelikli, konforlu yaşam alanlarının üretilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.  İnsanlarımız artık sadece barınma ihtiyacını gidermek değil, çevre ile etkileşimini artıracağı, kendisine sosyalleşme imkanı sunan sosyal yaşam alanları talep etmektedir. Bu da şehirlerimizi ve bu sektörde görev alanları bir değişime zorlamaktadır. Konut üretiminde devletimizin yatırımcı, girişimci ve üretici bir kuruluşu olan TOKİ de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve Sayın Bakanımızın koordinesinde bu kimliğini muhafaza ederek, milletimizin beklentilerini hayata geçirebilecek önemli bir süreci yürütmekte, vatandaşlarımızın talep ve beklentilerine cevap verebilecek projeler geliştirmektedir. Bunların başında Kentsel Dönüşüm Projeleri gelmektedir. Kentleşme ile birlikte zaman içinde oluşan gecekondular ve kaçak yapılar, bugün ülkemizdeki toplam konut stokumuzun önemli bir kısmını oluşturmaktadır." dedi.

Bulut, "TOKİ tarafından 16 yılda kentsel dönüşüm kapsamında 142 bin konut ve sosyal donatı için yaklaşık 17,7 milyarlık ihale gerçekleştirdik. Şu anda 59 il, 134 ilçede yürütülen toplam 163 kentsel dönüşüm projesine 2019 yılında 66 proje daha ilave edilecek olup bu kapsamda yaklaşık 25 bin konutun daha ihalesi öngörülmektedir.  Kentsel dönüşüm konusunda Sivas'ta, biri merkezde diğeri Şarkışla'da olmak üzere iki kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirilmiş, bin 220 konut üretilerek hak sahiplerine teslim edilmiştir." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum