TOKİ'yi büyük zarara uğratan KC Group'un Fikirtepe senaryosu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın TOKİ’yi 55-60 milyon lira zarara uğrattığını söylediği KC Group’un eski ortaklarından Tahir Erbarlas’ın, İstanbul Fikirtepe’de yeni bir projeye soyunduğu iddia edildi.

TOKİ'yi büyük zarara uğratan KC Group'un Fikirtepe senaryosu
Editör: Hakan A.
26 Kasım 2012 - 11:21

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın TOKİ’yi 55-60 milyon lira zarara uğrattığını söylediği KC Group’un eski ortaklarından Tahir Erbarlas’ın, İstanbul Fikirtepe’de yeni bir projeye soyunduğu iddia edildi. Kentsel dönüşüm kapsamındaki bölgede arsa hissesi toplayan Albina İnşaat’ın finansörü Tahir Erbarlas’ın kendini ‘Tahir Ançok’ adıyla tanıttığı ileri sürülüyor.

KENTSEL dönüşümün uygulandığı pilot bölgelerden Fikirtepe son günlerde yeni bir emlak skandalıyla çalkalanıyor. İddialara göre bölgede birçok hak sahibinden hisse toplayan Albina İnşaat’ın arkasından batık KC Group’un eski ortağı Tahir Erbarlas çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın TOKİ’yi 55-60 milyon lira zarara uğrattığını söylediği, arkasında yüzlerce mağdur bırakan KC Group’un adını duyan Fikirtepeliler ne yapacağını şaşırmış durumda. Bölgedekilerin verdiği bilgilere göre olay şu şekilde gelişti:  

218 SÖZLEŞME İMZALANDI

Fikirtepe’de 2229-2234 adalarının oluşturduğu, 4.14 emsali bulunan, 24 bin metrekare büyüklüğündeki alanda kentsel dönüşüm gerçekleştirmek isteyen Artı İnşaat ve Albina İnşaat vatandaşlarla iletişime geçti. Buradaki hak sahipleriyle görüşmelere başlandı. Firma yetkililerinin yanında, yurtdışında işler yaptığını, parasının da yurtdışında bulunduğunu söyleyen biri vardı. Adının Tahir Ançok olduğu belirten bu kişi Fikirtepe için 150 milyon lira ayırdığını söylüyordu. Sözleşme aşamasına geçildiğinde teminat gösterilmeden, vatandaşlarla yüzde 56 toprak sahibi, yüzde 44’ü müteahhit payı olmak üzere anlaşma sağlandı. 456 hak sahibinden 218’i sözleşmeye imza attı.ERBARLAS ÇIKTI

Geriye kalan hak sahiplerinin imza atması için yapılan görüşmeler sürerken, bir hak sahibinin Tahir Ançok’u tanımasıyla işler karıştı. Dry Center’ın sahiplerinden Yavuz Can, yaptıkları görüşmeler esnasında Tahir Ançok’un aslında KC Group’un eski ortaklarından Tahir Erbarlas olduğunun farkına vardı. Erbarlas’a kendisini KC Group’tan tanıdığını söyleyen Yavuz Can, bu durum karşısında sözleşme imzalamadı. Yavuz Can, “Görüşme esnasında Erbarlas’ı tanıdım ve o da kendisini inkar etmedi. Durum böyle olunca, Erbarlas’tan sözleşme imzalamaları için teminat göstermelerini istedik. 7 maddelik bir çözüm sunduk. Ancak bu da sonuca varamadı” dedi.

Hak sahiplerinin bir kısmı sözleşmelere imza atmaktan vazgeçti, imza atanlar ise anlaşmanın iptalini istiyor. Tapulara düşülen şerhler hak sahiplerinin yeni bir şirketle anlaşmasına engel olurken projenin tamamında anlaşma sağlanamadığı için de tüm işler durdu.

Albina: Teminat mektubu alıyoruz

ALBİNA İnşaat yetkilileri ise projenin inşaatını Artı İnşaat’ın gerçekleştireceğini, Albina İnşaat’ın da diğer işlemleri gerçekleştireceğini belirtiyor. Hak sahiplerine 1000 lira kira ödemesi ve 1500 lira taşınma bedeli ödeyeceklerini vaat eden firma yetkilileri, imza atmayan hak sahiplerinin teminat mektubu istediklerini, önümüzdeki hafta 30 milyon lira teminat mektubu alacaklarını söylüyor. Albina İnşaat’tan Orhan Gökmen Hürriyet’in Tahir Ançok’un şirketle olan bağlantısına yönelik soruları üzerine önce, “Bir Tahir Bey var ama soyadı Ançok değil” dedi. Arkasından da, “Yok, öyle biri yok. Projenin kimseyle bağlantısı yok. Bizim finansal kaynağımız var” diye konuştu.

Yardım bekliyorlar

ALBİNA İnşaat ile sözleşme imzalayan hak sahipleri, Tahir Erbarlas’ın KC Group’taki geçmişini öğrendikten sonra anlaşmadan vazgeçmek istediklerini söylüyor. Mağdur olmak istemediklerini belirten Fikirtepeliler, “Biz şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sözleşmelere imza attık ancak Tahir Erbarlas olduğunu bilmiyorduk. Vazgeçmek istiyoruz ancak imzalarımız var. Geriye kalan hak sahipleri de artık imza atmıyor. İşlemler durdu” diyor. Vatandaşlar belediye ve bakanlıktan yardım istediklerini söylüyor.

TOKİ’yi de zarara uğrattı

KONTAŞ ve Canberk adlı iki firmanın işbirliği ile Ekim 2004’te kurulan KC Group, 2000’li yılların ortalarında büyük reklam kampanyalarıyla gayrimenkul sektörüne giriş yaptı. İstanbul’da 2008 yılında 3 projeye başlayan ve maketten satış yapan KC Group, geride yüzlerce mağdur bıraktı. KC Group’un Pendik Binbir Evler, Sarıgazi Sarıköy ve Taşdelen Güven Konutları’ndan daire alanlar mağdur oldu. Öte yandan Ankara’da KC Group tarafından yapımına başlanılan ancak daha sonra yarım kalan 3 inşaat projesi nedeniyle TOKİ de zarara uğradı. Bahçeşehir’deki 3. Cadde projesinde de taahhütlerini yerine getiremeyen grup, bu durumunu finansal krize bağladı.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum