Torba yasada Emlak vergisi değişikliği

Dün meclisten çıkan yasa değişikliklerini içeren torbada emlak vergisine ilişkin değişiklikler de yer aldı. Yeni değişiklikle emlak vergisinde değişikliklere gidildi. İşte 2018 emlak vergisinde değişen yeni maddeler.

Torba yasada Emlak vergisi değişikliği
Editör: Hakan A.
29 Kasım 2017 - 08:32

Emlak vergisi ödeyecekler için önemli bir madde torba kanunla yasalaştı. Ayrıntıları ise belli oldu. 2018 yılı emlak vergisi kapsamında önemli değişikliklere gidildi. Dün yapılan görüşmelerle meclis gündemine gelen torba kanun maddelerinde önemli değişiklikleri içeren maddeler yer aldı. Bunlardan biri de milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren emlak vergisine ilişkin yapılan yeni düzenlemeleri içeriyor. İşte güğnün son dakika önemli emlak haberinin ayrıntıları...

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Kasım 2017 - İstanbul

Emlak vergisinde yapılan son dakika değişikliklerle torba kanun kapsamında meclisten geçen yeni yasa ile düzenlemeye gidildiği bildirildi. Emlak Vergi Kanunu kapsamında yapılan son dakika değişikliklere dair bilgiler emlakpencerem.com da. Dün meclis görüşmelerinde kabul edilen Torba kanun tasarısı peşinden emlak verigisindi düzenlemeye gidilirken, yeni düzenleme ile emlak vergisinde ne tür değişikliklerin yapıldığı ise merak konusu. İşte yeni yasa ile torbadan çıkan emlak vergisi düzenlemesine ilişkin tüm detaylar...

Emlak vergisi düzenlemesi ile yapılan flaş değişikliklere gidildiği bildirildi. Konuyla alakalı Meclis'ten geçen önemli kanun ve maddelerde yapılan yeni değişikliklerin gerçekleştirildiği torba kanun maddelerinde neler var? Emlak vergisi değişikliği ne zmaan yürürlüğe girecek, kimler etkilenecek? 

Milyonlarca ev sahibi  olan ve emlak vergisi ödeyen vatandaşları yakından ilgilendiren haberin ayrıntılarına göre, Emlak Vergisi Kanunu'na geçici madde eklenerek, takdir komisyonlarınca 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmemesi sağlanacak.

Buna göre, takdir komisyonlarınca 2017 yılında 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde, arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 yılı için uygulanan birim değerlerinin yüzde 50'sinden fazlasını aşması durumunda, 2018 yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak.

2019, 2020, 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, bu şekilde belirlenen değerler üzerinden hesaplama yapılabileceği belirtilen kanunun tasarısı kapsamında bundan böyle Emlak vergisi değeri veya asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri esas alınarak uygulanan vergi, harç ve diğer mali yükümlülükler için de bu değerler dikkate alınacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum