Trabzon’da arazi fiyatları yüzde 15 arttı - Mayıs 2017...

Trabzon'da arazi fiyatları yüzde 15 arttı - Mayıs 2017 Hürriyet Emlak Endeksi

Emlak yatırımları hızlanan Trabzon'da büyük artış! Arapların büyük ilgi duydukları Karadeniz'in yaylaları ve yeşiliyle ünlü yeni tatil ve yaşam merkezi Trabzon'da büyük değişim konut fiyatlarına yansırken Satılık ve kiralık konutlarda fiyatlar yüzde 11 artış gösterdi.

20 Haziran 2017 - 11:43

Trabzon'da son zamanlarda Arap yatırımcıların büyük ilgi göstermesi fiyatlara yansımaya devam ediyor. Trabzon’da son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 11 artış yaşanırken, arazi fiyatları da yüzde 15 arttı. Emlak yatırımlarında Arapların gözdesi olan Trabzon'da fiyatlar yükselişini sürdürüyor. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 20 Haziran 2017 - İstanbul

Konuya ilişkin hazırlanan Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verileri çerçevesinde, Trabzon’da son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 11 artış yaşanırken, arazi fiyatları da yüzde 15 artış gösterdiği kaydedildi.

Amortisman süresi ise son bir yılda hiç değişim göstermeyerek 25 yılda sabit kaldı. Türkiye genelinde** satılık konutta fiyat bazında 5. sıraya yerleşen Trabzon ilinde yaşanan büyük yükseliş, konut stoklarının tükenmesine, satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1500 TL’den 1667 TL’ye yükselmesine neden oldu. 

Hürriyet Emlak, Ramazan ayında emlak ofislerine ve basın mensuplarına 13 ilde toplam 15 iftar yemeği düzenledi. 

Satılık ve kiralık konutlarda fiyatlar yüzde 11 artış gösterdi.

Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Trabzon’da satılık ve kiralık konut fiyatlarında Haziran 2016 ile Haziran 2017 tarihleri arasındaki bir yıllık süreçte yüzde 11 artış göze çarptı. Amortisman süresi ise son bir yılda hiç değişim göstermeyerek 25 yılda sabitlendi. Geçtiğimiz yıl satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1500 TL iken, şimdi bu rakam 1667 TL oldu. Kiralık konutların metrekare ortalama fiyatı ise 5 TL’den 6 TL’ye çıktı.

Trabzon’da son bir ay içinde satılık ve kiralık gayrimenkullerin fiyatlarından artış bazında en çok etkilenen ilçe ile Ortahisar oldu. Son bir yıl içindeki değişime bakıldığında da yine Ortahisar ilçesi yüzde 12 artışla ilk sıraya yerleşti. Şehirdeki en pahalı gayrimenkuller Ortahisar’dan çıkarken, en kısa amortisman süresi de 25 yıl ile Ortahisar’ın oldu. Fiyatı azalan ilçeler arasında ise Akçaabat ve Yomra yer aldı. Yine de Yomra’da yer alan satılık ve kiralık konut metrekare ortalama fiyatları, Ortahisar ve Akçaabat’taki fiyatların üzerinde seyretti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..