Trakya'da Batı Çeltik-1 Kuyusu'ndan çıkan doğal gaz böyle ateşlendi

Trakya'da uzun süredir devam eden doğalgaz arama çalışmalarında en sonunda mutlu haber geldi Dev rezerv bulunan Batı Çeltik-1 Kuyusu'nda doğal gaz ilk defa ateşlendi ve böyle görüntülendi.

Trakya'da Batı Çeltik-1 Kuyusu'ndan çıkan doğal gaz böyle ateşlendi
Editor: Hakan A.
12 Şubat 2019 - 07:58

Türkiye'nin pek çok yerinde devam eden petrol ve doğalgaz aramalarından sonuçlar alınmaya başlandı. Yerli ve milli imkanlarla sürdürülen doğalgaz çalışmaları kapsamında uzun süredir Trakya bölgesi'nde devam eden arama doğalgaz kuyusu'nda ilk defa doğalgaz ateşlendi. Dev doğalgaz rezervi hakkında ilk açıklamalar ve rezerv miktarına ilişkin ilk bilgiler gelmeye başladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 12 Şubat 2019 - İstanbul


Türkiye'nin yer altı kaynaklarına yönelik sondaj çalışmaları ülke genelinde hızla devam ederken, yeni rezervlerin müjdeleri art arda gelmeye devam ediyor. Trakya'da sürdürülen doğalgaz aramalarında önemli bir rezerv gün yüzüne çıkarıldı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Batı Çeltik-1 Kuyusu doğal gaz ateşleme törenine katılarak çıkarılacak olan doğalgaz rezervlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, "Keşfettiğimiz gaz sahalarında yapacağımız üretim cari açığımızın 5 milyar lira azalmasını sağlayacak." dedi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Trakya bölgesinde bulunan Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarında her yıl 300 milyon metreküpe yakın gaz üretimini yapacağı ifade edildi.

Bakan Dönmez açıklamasında,  "Burada ürettiğimiz doğal gaz yaklaşık 300 bin konutun 10 yıllık tüketimine eş değer. Her iki sahada toplam 3 milyar metreküplük bir rezerv tespit etmiş durumdayız. Keşfettiğimiz sahalarda yapacağımız üretim cari açığımızın 5 milyar lira azalmasını sağlayacak." dedi.

trakya doğalgaz rezervi 2019

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum