Reklamı Geç
Trump’ın başdanışmanı açıkladı! FETÖ...

Trump'ın başdanışmanı açıkladı! FETÖ...

ABD seçimleri geride kalırken yeni başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk teması telefonla sağladı. Özel bir yazı kaleme alan Trump'ın başdanışmanından Flaş FETÖ açıklaması..

10 Kasım 2016 - 08:51

Donald Trump ABD Başkanı seçilirken, Türkiye terör örgütü FETÖ elebaşısının iadesi konusunda sıcak gelişmelerin yaşanabileceği bilgileri günün son dakika flaş gelişmesi olarak gündeme geldi.

ABD Başkanlık seçimlerinde yılların siyasetçisi Clinton ile girdiği yarışı kazanan emlak milyarderi Donald Trump Dünya'da en fazla konuşulan konu olurken, Türkiye ilk sıcak mesajları gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni ABD'başkanı Trump'ı telefonla arayıp tebrik etti. Diğer taraftan yürütülen FETÖ soruşturmasına ilişkin son dakika gelişmeleri yaşanıyor.

Yeni ABD Başkanı Tump'ın güvenlik ve istihbarattan sorumlu olan başdanışmanı emekli korgeneral Michael Flynn, FETÖ ve Türkiye ile alakalı önemli bir yazı kaleme aldığı, Türkiye'yi bir öncelik olarak kabul edecek şekilde dış politikalarını yeniden düzenlemeleri gerektiğini ifade etti.

Trump'ın yeni kabinesinde adı özellikle Savunma Bakanlığı için geçen Flynn, ABD'de yayın yapan siyasi analiz sitesi The Hill için "Müttefikimiz Türkiye Bir Krizin İçinde ve Desteğimize İhtiyacı Var" başlıklı önemli bir yazııyı kaleme alırken, Obama'nın Türkiye'yi yeterince anlamadığının altını çizerken "Türkiye'yi bir öncelik olarak kabul edecek şekilde dış politikamızı yeniden düzenlememiz gerekiyor." ifadesini kullandı.

"WASHİNGTON, TÜRKİYE'NİN Usame Bin Ladin'İNE SIĞINAK OLUYOR"

Flynn, dünyada bir kriz olduğunu ve bu dönemde gerçek dostların hatırlanmasının önemine vurgu yaparken, ABD'nin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'e sığınak olmaması gerektiğine de işaret eden Flynn, "Arka bahçemiz Pensilvanya'ya rahatça yerleşmiş olan bu maskeli terör ve istikrarsızlık kaynağı tarafından Washington'ın gözü boyanırken NATO müttefikimiz Türkiye'ye engel olmak mantıksızdır. Türkiye'nin bakış açısıyla Washington, Türkiye'nin Usame bin Ladin'ine sığınak oluyor. 11 Eylül'den sonra Usame bin Ladin'in Türkiye'de güzel bir köyde yaşadığını ve aynı anda da Türk vergi mükelleflerinin vergileriyle fonlanan 160 okulu işlettiğini öğrenseydik ne yapardık?" yorumunu yaptı.

FETÖ'nün ABD'deki sözleşmeli (charter) okullarına da değinen Flynn, "Amerikan vergi mükellefleri, Gülen'in ABD'deki 160 sözleşmeli okulunun finansmanına yardım ediyor. Bu okullarla ilgili yürüyen birçok dava var." değerlendirmesinde bulundu.
Yeni yönetimin Gülen konusunda Obama döneminden farklı bir yol izleyebileceği olasılığına dikkati çeken Flynn, FETÖ elebaşı Gülen'in kendisini "ılımlı" olarak gösterdiğini ancak asıl yüzünün görünenden farklı olduğunu belirtti.

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin değerlendirmelere değinen Flynn yazısında, "Türk halkı kültürel, ekonomik ve toplumsal bakımdan çok güçlü. Türkiye ekonomik olarak da sağlam. Aksi halde darbe denemesinden sonra istikrarsızlaşırdı." demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..