TÜFE ile kira artışı yasalaştı! Meclisten geçti...

Konut kira artış oranı hesaplamasında TÜFE ile belirlenmesine dair kanun maddesini de içeren 71 maddelik torba yasa Mecliste kabul edilerek yasalaştı. Ocak ayı itibariyle kira artışı oranı TÜFE ile hesaplanmaya başlanacak.

TÜFE ile kira artışı yasalaştı! Meclisten geçti...
Editör: Hakan A.
17 Ocak 2019 - 07:17 - Güncelleme: 17 Ocak 2019 - 15:45

Ev sahibi ile kiracıların beklediği TÜFE ile kira artışı ornaı belirlenmesine ilişkin yasa teklifini de içeren 71 maddelik torba kanun maddeleri Meclis'ten geçerek resmen yasalaştı. Kanun maddeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzalaması sonrasında Remsi Gazete'de yayımlanarak resmi olarak yürülüğe girmiş olacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 17 Ocak 2019 - İstanbul


Milyonlarca ev sahibi ve kiracının beklediği TÜFE ile kira artışı yapılmasınıo kapsayan değişiklik resmen yasalaştı. İlgili karara dair Meclis'te görüşülen torba kanun teklifi kabul edildi. Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşırken, konut sahibi olanların merakla bekledikleri TÜFE ile kira artışı uygulaması resmen başladı.

Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanan kira kontratlarında uygulanacak kira artışı metodunun TÜFE ile yapılmasına dair düzenlemeyi de içeren kanun maddeleri Meclis'ten geçti. Yasalaşması için Cumhurbaşkanı imzasını bekleyecek kanun ile birlikte 2019 yılı Ocak ayı için de geçerli olacak konut kira artış oranları TÜFE ile yapılabilecek.


 

2019'da kira artışı ÜFE mi, TÜFE mi? (Hatice Kolçak anlatıyor)

kira artışı


KİRA ARTIŞLARINDA TÜFE DİKKATE ALINACAK

Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerli sayılacak.

Kira artışlarında esas alınacak orana ilişkin düzenleme, Yargı Hizmetlerinin Hızlandırılması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici ikinci maddesine eklendi. Buna göre, Türk Borçlar Kanunu'nun tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranının esas alınacağına ilişkin hüküm, kira sözleşmeleriyle akdedilmiş diğer kira sözleşmelerinin yenilenmesinde uygulanacak.

En son kira artışı ne kadar oldu?

Aralık ayı için açıklanan kişra artış oranı hesaplanmasında kulşlanılacak enflasyon rakamları ay başında belli olmuştu. Haberlerimizde TÜFE ile hesaplama yapılabileceği, resmi olarak ise uygulamanın yasanın kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzalamasının peşinden Resmi Gazete'de yayımlanması ile kullanıma girecek. Ancak kapsam 1 Ocak 2019 itibariyle uygulanmaya konulmuş olacak. 

Diğer taraftan ay başında Ocak 2019 konut kira artışı hespalamasını görmek için haberimize tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum