Tüketici yatırımını konuta yaptı

Tüketici yatırımını konuta yaptı

Konut satışlarında yaşanan olumlu hava yılın ilk ayından itibaren hissedilmeye başlandı. TÜİK'in açıkladığı konut satış rakamlarına göre 2017 Ocak ayına rekorlarla başlarken Şubat satışları ise merakla bekleniyor.

24 Şubat 2017 - 17:31 - Güncelleme: 24 Şubat 2017 - 17:34

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) inşaats ektörü ve ekonomi için oldukça önemli olan konut satış rakamlarına ilişkin son 2017'nin ilk ayoı Ocak verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde Ocak 2017'de toplamda 95 Bin 389 adet konut satışı yapılırken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.8 oranında artış gösterdiği kaydedildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Şubat 2017 - İstanbul

TÜİK tarafından açıklanan ve Türkiye geneli konut satış rakamlarını kapsayan verilere göre 2017 Ocak'ta İstanbul'da satılan konut satış rakamı 15 bin 807 adet olarak gerçekleşirken bu rakamla yüzde 16,6 oranındaki pay ile ilk sırada yer aldı. Ankara'da satılan konut satışları ise 10 Bin 686 adet ile yüzde 11,2 payla ikinci, İzmir'de ise 5 665 adet konut satışı ile yüzde 5,9 payla üçüncü sırada yer aldı.

Konut satışlarında Ocak ayında dikkat çeken bir başka satış türü ise "İpotekli konut satışları" olarak dikkat çekerken, 2017 Ocak ayında toplamda 35 Bin 993 adet ipotekli konut satışı gerçekleştirildi. İpotekli konut sdatışlarında artış ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35.4 olarak gerçekleşti.

44 Bin 235 konutun ilk kez satıldığı Ocak ayında geçen yıla oranla yüzde 10.4 oranında bir artış söz konusu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %5,2 azalma yaşanarak 1 386 adet oldu. 

TÜİK rakamlarını değerlendiren Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, 2017 Ocak ayında gerçekleşen ipotekli konut satışlarının artmasına dikkat çekerek, tüketicinin avantajına oluşan piyasadan faydalandığını açıkladı.
 
Kolçak, “Ocak ayında 95.389 adet konut satışı gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 12.8 artış oldu. Burada dikkat çekici bir nokta ipotekli konut satış rakamları. Geçen yıla göre ipotekli konut satış rakamlarında yüzde 35,4 artış var. 35.993 adet konut Ocak ayında banka kredisi kullanılarak satılmış durumda. Bu oran toplam konut satış rakamları içinde yüzde 37,7 ye geliyor.  Faiz oranları15 Temmuz sonrası Sayın Cumhurbaşkanımızın bankalara yaptığı baskı sonrası yüzde 1 in altına düştü. 0,80 bandına gelen konut kredi faiz oranları ev sahibi olmayı bekleyen tüketiciyi herekete geçirdi. Bunun yansımalarını Ocak 2017 deki ipotekli satış rakamlarının artmasından da görebiliyoruz” dedi.

Konut artmadı!
 
Konut satışlarının Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,8 oranla artmasında konut fiyatlarının stabil olması da büyük etken olduğunu vurgulayan Kolçak, "Faizlerin düşmesi bir yana, dövizdeki aşırı değerlenme ile oluşan inşaat maliyetleri konut fiyatlarına henüz yansımış değil. Son 7-8 ay dır konut fiyatları yatay bir seyir izliyor. Hatta ciddi pazarlıklarla avantajlı ödeme ve fiyatlara ulaşmak mümkün. Tüketici bunu takip ettiği konutlarda görüyor. Uzun zamandır beğendiği bir konut projesi veya beğendiği bir ev var ise fiyatların artmamasının yanında cazip ödeme seçenekleri sunulduğunda bunu değerlendirmek istiyor” diye konuştu.

Konuta ihtiyaç devam ediyor
 
Konut ihtiyacı devam ediyor diyen TÜSODER Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, "Yatırım veya ihtiyaç nedeniyle olsun tüketici, uygun faiz oranları,  düşük peşinat, uzun vade, lansman veya peşinat indirimi gibi avantajlı koşulları olan piyasadan ev sahibi olmaya çalışıyor. En önemlisi tüketicinin ev almaya çalışırken mağdur olmaması. Bu nedenle özellikle sıfır projelerde banka kredisi kullanılmayan konut projelerine karşı tüketicilerin dikkatli olmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sektör temsilcileri ne dedi?