Tüm yönleriyle İmar Barışı ele alındı

Tüm yönleriyle İmar Barışı ele alındı

‘İmar Barışı’ konulu Yuvarlak Masa toplantısı ile Tüm yönleriyle İmar Barışı ele alındı.

Tüm yönleriyle İmar Barışı ele alındı

‘İmar Barışı’ konulu Yuvarlak Masa toplantısı ile Tüm yönleriyle İmar Barışı ele alındı.

Tüm yönleriyle İmar Barışı ele alındı
Editor: Hakan A.
22 Mayıs 2018 - 12:00 - Güncelleme: 09 Haziran 2018 - 10:14

GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘İmar Barışı’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, İmar Kanununa Eklenen ‘’3194 Sayılı İmar Kanunu Geçici Ek Madde 16’’ ile getirilen haklar ve bu kanunun sağlayacağı imkanlar her yönü ile masaya yatırıldı.

Prof. Dr. Gürsel ÖNGÖREN (Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı), Aziz YENİAY’ın (24 Gayrimenkul YK Başkanı ve Küçükçekmece Eski Belediye Başkanı) sunumlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, ’3194 Sayılı İmar Kanunu Geçici Ek Madde 16’’ ya da kamuoyunda bilinen adıyla ‘’İmar Barışı’’ tüm yönleriyle ele alındı.

Konu ile ilgili Prof. Dr. Gürsel ÖNGÖREN ‘’ İmar Barışı yasasını eski dönemlerde getirilen İmar Affı yasaları ile aynı şekilde değerlendirmek yanlış, yeni getirilen yasa ile kanun koyucu yapılan hataları affetmiyor, olduğu gibi kabul ederek kayıt altına alıyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir başka nokta, imar barışından faydalanmak için yapının, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olması gerekiyor. 1 Ocak 2018 tarihinden sonraki yapılar, bu yasadan faydalanamayacak. Yasanın yönetmeliği henüz çıkmadığı için, 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapılar ile neyin kastedildiğini bilemiyoruz, yapı ruhsatı alım tarihi mi? Yapının fiili bitiş tarihi mi? İnşaat kaçak yapılmışsa 31 Aralık 2017 tarihinin nasıl belirleneceği? Bu sorularımızın cevaplarına, İmar Barışı Yasası yönetmeliği hazırlandığı zaman ulaşacağız. Vatandaş, kanun ve yönetmeliklere uygun yapılmayan yapılarını kayıt altına almak için, yapının maliyet bedeli üzerinden hesaplanacak bir kayıt bedeli ödeyecek, bu bedel konutlarda %3, ticari kullanımlarda %5 olarak belirlenmiştir. Bu şekilde yapısını kayıt altına alan vatandaşlar eğer iskan almak isterlerse, yine yapının maliyet bedeli üzerinden, konutlarda %6, ticari kullanımlarda %10 oranında harç ödeyerek iskanlarını alacaklar. Yasada geçen, yapının maliyet bedelinin ne şekilde belirleneceği, yine hazırlanacak yönetmelik ile netlik kazanacak.’’ diyerek sözlerini bitirdi.

Aziz YENİAY ise ‘İmar Barışı yasası, devlet ile vatandaşı barıştıracak!

Bugün ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişi imar sıkıntıları dolayısıyla kamu kurumları ile mahkemelik. Dar ve orta gelirli vatandaşlar, yapıları için verilen yıkım kararları ve ödeyemeyecekleri tutardaki idari para cezaları nedeni ile büyük bir psikoloji sıkıntı içindeler, bu yasa ile vatandaşlar hem psikolojik olarak rahatlayacaklar hem de yapılarına iskan alacaklar, artık banka kredisi ile kolayca alınıp satılabilecek bir yapıya sahip oldukları için mali açıdan da rahatlayacaklar. Boğaziçi İmar Bölgesi ve Tarihi Yarımada bölgesi, ormanlar ve sit alanlarındaki yapılar, imar barışı yasasından yararlanamıyor. Kamuya ait olmayan, 3. kişilere ait alanlara yapılan kaçak ve ruhsata aykırı yapılar da yine İmar Barışı yasasından faydalanamayacak.’ diyerek sözlerini noktaladı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum