Reklamı Geç
Türk gayrimenkul firmaları 20 Milyar Dolarlık Katar pazarına...

Türk gayrimenkul firmaları 20 Milyar Dolarlık Katar pazarına girdi

Katar pazarına çıkarma yapan Türk firmaları devlet destekli fuarda körfezin ilgisini çekti. Dev inşaat firmaları 20 milyar dolar hacmi bulunan Expo Turkey by Qatar'da yatırımcıya Türkiye pazarını anlatıyor.

20 Nisan 2017 - 10:14

Milyar dolarlık Katar pazarında Türk gayrimenkul sektörü dev projelerle "Expo Turkey by Qatar"'da yerini aldı. Pek çok sektörün yanısıra konut sektörünün önde gelen firmaları adeta Expo Turkey by Qatar'a çıkarma yaptı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 20 Nisan 2017 Doha, Katar

Expo Katar fuar açılışını  Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mohamed Bin Ahmed Bin Towar Al Kuwari yaptı. Sizleri misafir etmekten gurur duyuyorum diyen Bin Towar, iki ülke arasında köprü kurmak ve ekonomik katkı sağlamasını bekliyoruz dedi. Türk ürünlerini Katarlı'lara tanıtmaktan, fuarı yapmaktan umutlu olduklarını ifade eden Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Al Kuwari, Türk iş adamlarını ülkemizde görmek, Türk kalitesi ile çalışmak istiyoruz. Bu fuarlar stratejik ilişkiler için ortaya konmaktadır açıklamasını yaptı.

Doha Türk Büyük Elçisi Fikret Özer açılış konuşmasında iki ülkenin ticari ilişkişlerini geliştireceklerine inandıklarını fuarın bu anlamda büyük bir fırsat olduğunu açıkladı. Fikret Özer, "Katar ve Türkiye ilişkilerini güçlendirmemiz lazım. İki ülke halkını da yakınlaştırmamız gerekiyor.Bu organizasyonu yapan ve katkıda bulunan şirketlere teşekkür ediyorum.
Bu anlamda fuara katılan ve başı çeken inşaat sektörü, mobilya ve sağlık sektörü, bilişim programcılık, makine sektörü ve iletişim sektörü, medya olmak üzere bütün sektörler katılım sağlamıştır. Belediyeler nezdinde yine destek verilmiştir. Ayrıca Bakanlık düzeyinde İçişleri, Dışişleri, Kalkınma Bakanlığı ve özellikle ticari teşkilatlar, Katar Ticaret Bankası desteklerini vermiştir. Geçen 4 senede ticari anlamda, 2016 verilerine göre 440 milyon dolar dış ticaret yapılmıştır.Gelecek yıllarda bu ticari hacim 2 milyar doları bulacaktır diye umuyoruz." açıklamasını yaptı.

Doha Türk Büyük Elçisi Fikret Özer, "İnşaat sektörü burada büyük projelere imza atmıştır. 17 milyar dolara ulaşmıştır burada projelerin tutarı. Hamad havaalanı, Katar uluslararası islami eserler müzesi, altyapı projeleri, metro, stadyumlar yeni proje yeni vizyonlar yaratmaktan gurur duyuyoruz.  Bizim burada 2030 vizyonuna da hazır olduğumuzu bildirmek istiyorum. Katar'ın Türkiyedeki yatırımı 1.2 milyar doları bulmuştur. Bu anlamda Katarlı iş adamları ile büyük projeler yaptığını biliyoruz. Daha da fazla yatırım beklediğimizi belirtmek istiroz." dedi.

GYODER Başkanı Aziz Torun fuar açılışında yaptığı açıklamasında, Türkiye’deki gayrimenkul yatırımları da, Avrupa’daki yatırımlara göre çok daha fazla kazandırmaktadır. Bugün ekonomisi güçlü, istikrarlı, güvenli, gelişmiş altyapı yatırımları ile modern bir Türkiye algısı ve farklılaşmış marka şehirlerimizle, yabancı yatırımcılara cazip seçenekler sunuyoruz. Bu özelliklerimizi, yatırımcı olarak Türkiye’ye çekmek istediğimiz hedef kitleye anlatmaya devam ediyoruz. Yabancı yatırımcıların kararında, sadece konut niteliği ve niceliği değil aynı zamanda mülk edindikleri şehri ‘bir yaşam alanı’ olarak görmeleri de çok etkili oluyor. Bunun en tipik örneğini İstanbul’da görüyoruz. Çünkü İstanbul, marka şehir olarak dünyanın dört bir yanından yatırımcıların ilgisini çekiyor. Yabancı yatırımcıya yönelik ‘1 milyon dolarlık konut alana vatandaşlık hakkı tanınması’, ‘KDV muafiyeti sağlanması’ gibi düzenlemelerin sektörün elini güçlendirdiğini belirten Aziz Torun, “Yabancı yatırımcılara yapılacak satışlar, hem gayrimenkul sektörü hem de ülke ekonomisi için önemli olduğundan, gayrimenkulü bir ihracat kalemi olarak görmeliyiz. GYODER olarak, bu yaklaşımla, çok sayıda uluslararası fuara katılıp sektör temsilcileri ile birlik olduk, yan yana bir duruş sergiledik. Tüm bu çalışmalarımızla Türkiye gayrimenkul sektörünü temsil ederek, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunduk." dedi.

Yabancı yatırımcıya yönelik ‘1 milyon dolarlık konut alana vatandaşlık hakkı tanınması’, ‘KDV muafiyeti sağlanması’ gibi düzenlemelerin sektörün elini güçlendirdiğini belirten Aziz Torun, “Yabancı yatırımcılara yapılacak satışlar, hem gayrimenkul sektörü hem de ülke ekonomisi için önemli olduğundan, gayrimenkulü bir ihracat kalemi olarak görmeliyiz. GYODER olarak, bu yaklaşımla, çok sayıda uluslararası fuara katılıp sektör temsilcileri ile birlik olduk, yan yana bir duruş sergiledik. Tüm bu çalışmalarımızla Türkiye gayrimenkul sektörünü temsil ederek, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunduk. Yabancıya satış düzenlemesi yapıldığında ilk çalışmamız, yabancıların yanlış yönlendirilmesini önlemek oldu. ‘How to buy property in Turkey?’ kitabıyla yabancı bireysel yatırımcının Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabilmesinin yollarını gösterdik” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..