Reklamı Geç
Türk-Katar İş Zirvesi; "Türk firmalarına daha fazla iş...

Türk-Katar İş Zirvesi; "Türk firmalarına daha fazla iş fırsatı"

Katar'da ilk defa düzenlenen Expo Turkey by Qatar fuarı bugün sona erecek. 150'den fazla firmanın katılımıyla düzenlenen fuarda Türk-Katar İş Zirvesi yapıldı. Zirve'den çıkan sonuç, Türk şirketlerine daha çok iş vermek istiyoruz.

21 Nisan 2017 - 09:06

Ortadoğu ve körfez'in en zengin ülkesi Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Expo Turkey By Qatar’da Türk firmaları boy gösterirken, fuarın ikinci gününne özel düzenlenen Türk-Katar İş Zirvesi kapsamında iş dünyası biraraya geldi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 21 Nisan 2017 Doha, Katar

Katar'da süren Expo Turkey By Qatar fuarı bugün sona erecek. Dün Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Kawari'nin de katılımı ile düzenlenen Türk-Katar İş Zirvesi'nde, “Katar’ın kalkınmasında Türk işadamlarının çok katkısı oldu. Türk şirketlere daha çok iş vermek istiyoruz” diye konuştu.

Türk-Katar İş Zirvesini iki ülke iş dünyası yöneticilerini Katar'ın başkenti Doha'da buluşturdu. Fuarın ikinci gününde yapılan zirvenin açılış konuşmasını yapan Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mohammed Ahmed Twar Al-Kawari, “Expo Turkey By Katar organizasyonunun iki ülke iş çevreleri arasındaki köprüleri daha da güçlendireceğine inanıyoruz” dedi. Kawari, “Katar’ın Türkiye’ye yaptığı 20 milyar dolarlık yatırımı artış eğilimindedir. Türkiye’yle mevcut 800 milyon dolarlık ticari hacmi önümüzdeki yıllarda artacaktır. Türkiye’de yatırımları destekleyen kanunların çıkmasıyla beraber özellikle özel sektörün ilgisi hızla yükselecektir. Türk şirketleri de burada önemli projelere imza attıklarını biliyoruz. Katar’ın kalkınmasında büyük katkıda bulunmuştur. Özellikle altyapı projelerinde Türk şirketlerine daha çok iş vermek istediğimizi belirtmek isterim. Türk şirketleri gerçekten de faaliyet gösterdikleri alanlarda standardı yüksek işlere imza atmaktadır. Bu nedenle onlarla çalışmak istediğimi belirtmek istiyorum.” dedi.

Peter Fisk: “10 kat büyümek varken neden yüzde 10 büyüyesiniz ki…”

“Pazarlama Gurusu” olarak bilinen ünlü isimlerden biri olan Peter Fisk zirvede gerçekleştirdiği konuşmasında, “Oyunu Değiştirmek İçin Beynini Değiştir” başlıklı bir sunumunda önemli konulara değindi. Fisk konuşmasında, “10 kat daha iyi olacakken neden yüzde 10 büyümeyi hedefleyelim ki… Bunun için farklı bir şekilde düşünmeyi öğrenmeniz lazım. Takımınıza 10 kat kuralınızı koyarsanız, insanları çok daha farklı ve büyük düşünmeye sevk etmiş olursunuz. Bizi başarılı kılan stratejileri sürdürmek isteriz ama bunu değiştirmek zorundayız. 2010’lu yıllarda sizi başarılı kılan şeyler, 2020’de sizi başarı kılmayacak” dedi. 

Katar ve Türk iş dünyası başkent Doha’da buluştu

Türk ve Katarlı iş adamları, fuarın ilk gününün sonunda EXPO TURKEY BY QATAR Gala Gecesi’nde bir araya geldi. Doha Sheraton Hotel’de düzenlenen galada konuşan Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, 1972 yılında bağımsızlığını kazanan Katar’ın dünyanın en yatırımcı ve milli gelirde dünyanın en zengin ülkesi haline geldiğini vurguladı. Son dönemde büyük atılım yapan Katar’ın genç ve dinamik yapısıyla Türk ekonomisi için de önemli fırsatlar sunduğunu kaydeden Kurt, “Türkiye gerek Hükümet gerek özel sektör tarafından ilgi odağı haline gelmiş durumda. Ciddi çalışmalar yapılıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye 36 bin Katarlı geldi. Bu sayıyı süratle artırmamız lazım. Expo Turkey By Qatar ilişkilerin güçlenmesi için en önemli platformlardan biri oldu” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..