TürkAkım vanaları resmen açıldı!

Rus doğalgaz vanaları TürkAkımı ile resmen açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Lideri Putin'in katıldığı törenle Türk Akımı projesinin resmi açılışı yaparak tarihi enerji koridoru için vanalar çevrildi... TürkAkım doğalgaz boru hattının stratejik önemi nedir? İşte projeye ilişkin tüm bilgiler...

TürkAkım vanaları resmen açıldı!
Editör: Hakan A.
08 Ocak 2020 - 16:06 - Güncelleme: 08 Ocak 2020 - 16:13
Türk Akımı projesi kapsamında Türkiye'ye uzanan boruların vanaları resmen açıldı. TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi sayesinde Enerjide tarihi rol oynayan Türkiye'ye Rus gazının vanaları resmi olarak açıldı. Rus gazı'nda yeni rota Avrupa! Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; "TürkAkım, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji haritası bağlamında tarihi nitelikte bir projedir." dedi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 08 Ocak 2020 - İstanbul


Rusya'dan çıkarılarak işlenen doğalgaz Karadeniz altına döşenen TürkAkım projesi ile önce Türkiye'ye sonra Avrupa'ya gidecek doğalgaz akışı resmen başlatıldı. İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katıldı. Son yaşanan gelişmelerin ele alındığı özel bir toplantı sonrası Başkan Erdoğan ve Putin salona giriş yaptı.

Ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak, Karadeniz’in enerji köprüsü olacak, 935 km uzunluğunda dev proje Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin, Bulgaristan, Macaristan ve Sırbistan devlet başkanlarının katılımı ile düzenlenen törenle gaz akışı için vanalar resmen açılmış oldu.


Dünya'nın enerji üssü konumunda bulunan Türkiye, hayal denilen dev bir projenin üstesinden daha geldi. Doğu Sibirya üzerinden çıkarılan Rus doğal gazının Avrupa'ya uzanması çerçevesinde Karadeniz'in serin sularının altından Türkiye'ye giriş yapan boru hattı birinci etabı tamamlanarak gaz akışı için vanalar sonuna kadar açıldı. Sadece Türkiye için değil Avrupa'nın da ekonomisini değiştirecek önemli bir proje.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TürkAkım, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji haritası bağlamında tarihi nitelikte bir projedir. TürkAkım sayesinde 15 milyon hanenin yıllık doğal gaz ihtiyacını doğrudan karşılamış olacağız. Rusya ile Türkiye arasındaki iş birliği gelişiyor. 

Dünyada ki son derece zor duruma rağmen ve bir takım uluslararası oyuncunun bu karşılıklı yarar temelinde gelişen iş birliğimize mani olmaya çalışmasına rağmen bu çalışma devam ediyor. Proje sayesinde 31,5 milyar metreküplük doğal gazın 15,75 milyar metreküpü aracı hiçbir ülke olmadan doğrudan ülkemize ulaşacaktır.

Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de süren hidrokarbon arama faaliyetlerimizin tek amacı, ülkemizin ve KKTC’nin menfaatlerini korumaktır. Her fırsatta tekrarladığımız gibi, Doğu Akdeniz’de ülkemizin dışlandığı hiçbir projenin hayata geçme şansı yoktur.” 

İsim hakkı kimin?

Açılış konuşmasında TürkAkım ismine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı açılışında Avrupa'ya çağrı yaptı ve 'TürkAkım' isim hakkının Rusya Devlet Başkanı Putin'e ait" dedi.

Avrupa'daki çalışmalar 2020'de sona erecek!

2018 senesinde Karadeniz altına döşenen doğalgaz boru hattı, İstanbul kıyılarına ulaşarak toprak üzerine alınmıştı. TürkAkım projesinde her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteli, 930 kilometre uzunluğunda oluşurken, ilk hattı Türk topraklarında Kıyıköy üzerinden giriş yaparken, ikinci hattı Avrupa ülkelerine gaz akışını gerçekleştirecek. Sırbistan'a kadar uzanacak boru hattı 400 km uzunluğunda olacak. Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan için yürütülen boru hattı döşeme inşaat çalışmaları ise bu yıl içerisinde tamamlanmış olacak.

Türkiye dev boru hattı sayesinde sadece büyük bir doğalgaz nakil hattının sahibi olmayacak, aynı zamanda bugün itibariyle Avrupa’ya gidecek doğalgazın anahtarını da elinde tutacak.


türk akım doğalgaz boru hattı projesi 2020

TürkAkım nedir?

Türk Akımı, Rusya'dan çıkıp Karadeniz'in altından yerleştirilen boru hattı ile boydan boya geçen ve Türkiye'nin Marmara bölgesine giriş yaparak, Bulgaristan, Macaristan, Yunanistan ve diğer tüm Avrupa ülkelerine kadar uzanarak enerji sağlayacak olan doğal gaz boru hattı projesidir.

türkakım doğalgaz boru hattı

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum