Türkiye, 31 ülkeye kapısını açacak! sağlık turizmi başlıyor...

Türkiye, koronavirüs ile mücadelesinde örnek ülke olarak öne çıkarken, her yönü ile ayakta duran sağlık sistemi sayesinde sağlık turizmi için düğmeye bastı. 31 ülkeye kapıları aralayan Türkiye, sağlık turizmi başlatıyor.

Türkiye, 31 ülkeye kapısını açacak! sağlık turizmi başlıyor...
Editör: Hakan A.
16 Mayıs 2020 - 13:40
Türkiye, Dünya genelinde koronavirüs salgınında önemli bir sınavı geçerken, salgın sürecinde tüm sağlık kurumları ayakta kalarak örnek oldu. Dünya'nın gıpta ile baktığı Türkiye bu kez sağlık turizmi için düğmeye bastı. 31 ülke insanına sağlık sunmak için kapılarını açan Türkiye, sağlık turizmi konusunda öne çıkan ülkelerin başında geliyor.

Covid-19 ile mücadelede Dünya'nın hiç bir ülkesinde vatandaşını yanlız bırakmayan, özel uçakları vatandaşının hizmetine sunan, en ufak bir malzeme sıkıntısı çekmeyen, 80'den fazla ülkeye yardım uçakları yollayan Türkiye sağlık turizmi kapsamında, 20 Mayıs itibariyle 31 ülkeden gelecek hastaların kabul etmeye başlıyor.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin imzalı 'Kovid-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirler'i içeren resmi yazı, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) ile Türkiye genelinde tüm valiliklere gönderildi.

Resmi yazıda, Kovid-19 ile mücadele süresince uluslararası sağlık turizmi kapsamında Türkiye'den sağlık hizmeti almak isteyen hastaların kabul şartları, ülkeye girişleri, hastaneye yatış, tedavi, taburculuk ve izolasyon kuralları ile hasta ve refakatçilere yönelik alınacak tedbirlerin belirlendiği ifade edildi
 
İşte o 31 ülke

Uluslararası sağlık turizmi kapsamında, 20 Mayıs 2020'den itibaren Irak, Libya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Yunanistan, Ukrayna, Rusya, Cibuti, Cezayir, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Moldova, Somali, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Almanya, İngiltere, Hollanda, Pakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden gelecek hastalar kabul edilecek.

Ortopedi ve travmatoloji, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, üroloji, göz hastalıkları, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, cerrahi onkoloji, jinekolojik onkoloji cerrahisi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, hematoloji, yoğun bakım ile üremeye yardımcı tedavi uygulamaları, organ nakli ve kemik iliği nakli alanlarında hasta alınacak.

Bir hasta ile birlikte en fazla iki refakatçinin ülkeye girişine izin verilecek. Hasta ve refakatçileri seyahat, ülkeye giriş, transfer ve izolasyonu gibi konularda belirlenen kurallara uyacak.

Hasta ve refakatçilerine ücret karşılığında havaalanları ve hudut kapılarında Kovid-19 PCR testi yapılacak veya PCR testi için numune alınacak.

Hasta ve refakatçilerinin hastane yatış işlemleri, tedavi protokolü ve taburculuk işlemleri, 'Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kovid-19 (Sars-Cov-2 Enfeksiyonu) Rehberi'nde yer alan ve belirlenen kurallara riayet edilerek gerçekleştirilecek.

Hasta ve refakatçilerinin kabul edileceği hastaneler, Bakanlıkça düzenlenmiş Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesine sahip olacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum