Reklamı Geç

Türkiye'de ondan yükseği yok! 165 metre yüksekliğe sahip köprü tamamlanmak üzere

Türkiye'nin en yüksek köprüsü olacak Botan Köprüsü için geri sayım başladı. 165 metre yüksekliğe sahip olan köprü sayesinde Bitlis ve Siirt'in ilçeleri birbirine bağlanmış olacak.

Türkiye'de ondan yükseği yok! 165 metre yüksekliğe sahip köprü tamamlanmak üzere
Editör: Hakan A.
06 Kasım 2019 - 12:55

Türkiye dev projeleriyle gündemde kalmaya devam ediyor. Bu çerçevede Bitlis ve Siirt ilçelerini bağlayacak olan dev köprüde sona gelindi. Açılış için geri sayımın başladığı Botan Köprüsü'nde çalışmalar hızla devam ediyor. Peki Botan Köprüsü ne zaman hizmete girecek?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 6 Kasım 2019 - İstanbul


Bitlis iline bağlı Hizan ilçesi ile Siirt ilinin Pervari ilçelerini bağlayacak olan Türkiye'nin en yüksek köprüsü olma özelliği olacak Botan Köprüsü yapımında çalışmaların sonuna gelindi.

Bundan yaklaşık 49 yıl önce projesi hazırlanmasına rağmen ilk inşaat çaışmasının 2015'de başlanan Batan Köprüsü'nün 210 metre bacak açıklığı ve 165 metre de yüksekliğsahip olacak. Botan Köprüsü'nün 2019 sonuna kadar tamamlanacak.Bitlis kent merkezine yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta bulunan Hizan ilçesine bağlı Hacımehmet Köyü ile Siirt'in Pervari ilçesinin Beğendik Beldesi arasında bulunan Botan köprüsü'nün projesi, 1970 senesinde hazırlandığı kaydedildi. O günden bu yana inşaat çalışması başlamayan dev köprünün yapım çalışması ise 2015 senesinde başlatıldı. 

botan köprüsü
Resim: DHA


2018'de açılması planlanmıştı

Botan Köprüsü için planlanan açılış tarihi 2018 yılı olarak hedeflenmiş, çalışmalarda beklenmedik sorunlar nedeniyle yapım çalışmasında aksaklıklara neden olduğu kaydedildi. Tamamlanması için yoğun bir çaba harcayan yüklenici firma, 2019 sonuna kadar Botan Köprüsü inşaatının tamamlanarak açılması için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum