Türkiye’de zarar eden Apple, artık satış...

Türkiye'de zarar eden Apple, artık satış rakamlarını açıklamayacak

Son dönemde Türkiye ile ABD arasında yaşanan kriz en çok Apple firmasını vurdu. Apple CEO'su Tim Cook çarpıcı açıklamalarda bulundu. Son açıkladığı rakamlar nedeniyle zarar ettiğini duyuran ve rakamlara yansıyan dünya devi teknoloji şirketi Apple, yeni dönemde kar-zarar açıklaması yapmayacağını duyurdu.

Türkiye'de zarar eden Apple, artık satış rakamlarını açıklamayacak
Editor: Hakan A.
04 Kasım 2018 - 07:41
Reklam

Dünya devi Apple zarar açıklarken, Türkiye ile ABD arasında yaşanan ekonomik kriz sonrasında böyle bir zararın açıklanmasından dolayı karar karar düşünüyor. Şimdilik  kamuoyuna rakam açıklanmaması yönünde karar alan dev şirket kriz esnasında en fazla etkilenen şirket olmuştu.

Türkiye - ABD arasında yaşanan büyük kriz tarafların bir şekilde anlaşması sonrasında geçtiğimiz hafta itibariyle kademe kademe kaldırılmaya başlandı. Yakın zamanda ilişkilerin normalleşmesi ve ticaret hacminde bir artış olması bekleniyor. Diğer taraftan dünya devi teknolojik ürünler üreten Apple ise açıkladığı son rakamlarda zarar göstermesi yeni kararlar alınmasına neden oldu. 

Türkiye'de Apple firmasının ürünlerine ilişkin yapılan ambargo kısmen de olsa hala sürmekte. ABD ile Türkiye arasında tarafların karşılıklı olarak yaptırımları kaldırmaya başlamaları sonrasında Apple ürünlerinin fiyatlarının düşüp düşmeyeceği, ürünlere olan ilginin aynı şekilde devam edip etmeyeceği merak edilen konular arasında.

Dünya devi teknoloji şirketi Apple CEO'su ünlü isim Tim Cook, Türkiye ve Rusya gibi pazarlarda sıkıntılar olduğunun altını çizerek önemli değerlendirmelerde bulundu. Apple'ın CEO'su Cook, gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik sıkıntılardan dolayı hedefin tutmasını beklemediğini söyledi ve ABD Borsasını bun duruma hazırlık içine soktu.

Aralık 2018 ile bitecek finansal çeyrekte Apple'ın 91 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Cook, Reuters'a verdiği bir röportajda, "Gelişmekte olan pazarlarda sıkıntı var" dedi. Cook yatırımcılara yaptığı açıklamada ise sorunlu pazarları Türkiye, Hindistan, Rusya ve Brezilya olarak gösterdi.

Apple Türkiye'de art arda yaptığı zamlar ile gündem olmuştu. 7 TL'den dönen dolar/TL kurunun ardından rahip Brunson'ın serbest bırakılmasıyla kurun 5.50 civarında seyretmesiyle birlikte Apple ürünlerinde indirim de yapıldı. Fakat bu indirime rağmen iPhone artık Türkiye'de herkesin ulaşabileceği bir teknolojik cihaz değil.

YORUMLAR

  • 0 Yorum