Türkiye-İngiltere arasında serbest ticaret resmen başladı

Türkiye İngiltere arasında karşılık serbest ticaret anlaşması resmen imzalandı. 1 Ocak itibariyle başlıyor.

Türkiye-İngiltere arasında serbest ticaret resmen başladı
Editör: Hakan A.
29 Aralık 2020 - 15:42
Brexit sonrasında İngiltere hızla Türkiye ile Birleşik Krallşık arasında serbest ticaret anlaşması imzalanarak resmen başlatıldı. İngiltere'ye ihracat her zamankinden daha yüksek olacak. Dev anlaşma az önce canlı yayında imzalanarak yürürlüğe girdi.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 29 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye - İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması İmza Töreni koronavirüs önlemleri kapsamında online olarak iki ülke bakanlarının katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Türkiye İngiltere arasında yeni dönemin başlangıcının ilk imzası olan serbest ticaret anlaşması resmi imzaları atıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Birleşik Krallık Ticaret Bakanı Liz Truss arasında online olarak gerçekleştirilirken, karşılıklı imzalar atılmış oldu.


Bakan Pekçan açıklamasında, "2021 yılından itibaren hem Türkiye’nin hem de en önemli ticaret ortaklarımızdan biri olan Birleşik Krallık’ın (BK) karşılıklı olarak kazanacağı yepyeni bir dönem başlıyor.

2017’den bu yana süren, AB ile Gümrük Birliği anlaşmamız sonrasında imzaladığımız en önemli anlaşma olacak olan bu STA’nın imzalanmasında emeği geçen başta BK Ticaret Bakanı Sayın Liz Truss olmak üzere Türk ve İngiliz heyetlerine teşekkür ediyorum.  Anlaşmamızın ülkelerimize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum."
ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum