Türkiye MIPIM 2018'de Bakanlık seviyesinde temsil edilecek

Fransa'da düzenlenen MIPIM 2018’de Türkiye, Bakanlık seviyesinde temsil edilecek ve tam 250 kuruluş ve 700 kişilik temsiliyetle çıkarma yapacak.

Türkiye MIPIM 2018'de Bakanlık seviyesinde temsil edilecek

Fransa'da düzenlenen MIPIM 2018’de Türkiye, Bakanlık seviyesinde temsil edilecek ve tam 250 kuruluş ve 700 kişilik temsiliyetle çıkarma yapacak.

Türkiye MIPIM 2018'de Bakanlık seviyesinde temsil edilecek
Editor: Hakan A.
09 Mart 2018 - 12:36

13-16 Mart 2018 tarihlerinde gayrimenkul alanındaki tüm paydaşları Fransa’nın Cannes şehrinde buluşturacak olan MIPIM 2018’de Türkiye, 250 kuruluş ve 700 kişilik temsiliyetle çıkarma yapacak. 

Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleştirilecek fuarda gayrimenkul ve mimarlık şirketleri kadar şehirler ve ilçeler düzeyinde katılım dikkat çekerken, Emlak Pencerem ekibi tam kadro fuar boyunca haberlerini okuyucularına ulaştıracak. 

Balıkesir, Beyoğlu, Bursa’dan Osmangazi, Gaziantep, Hatay, İstanbul ve Sivas’ın dev projeleriyle yer alacağı fuara dair en önemli gelişmelerden biri de Bakanlık düzeyinde temsiliyet olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın da katılımlarının olacağı fuarda uluslararası çevrelerin dikkatle izleyeceği etkinliklerden biri de “İpek Yolu: Türkiye’den Dünyaya Açılan Kapı” Ana Oturumu olacak. Bakan Özhaseki’nin açılış konuşmasını yapacağı oturumda küreselleşen dünyada yeniden gündeme gelen İpek Yolu coğrafyasında ortaya çıkacak yeni yatırım fırsatları ve bu doğrultuda İpek Yolu’nun tam da merkezinde yer alan Türkiye’deki fırsatlar ele alınacak. Diğer yandan Türkiye için planlanan B2B sayısı 4.000’e ulaşırken, B2B’lerin yoğunlaştığı coğrafyalar ise Avrupa, Ortadoğu, Asya, Uzakdoğu ülkeleri ve Rusya olarak ön plana çıkıyor.

 MIPIM 2018’e gayrimenkul şirketleri ve mimarlık şirketleri kadar şehir-ilçe katılımları da oldukça dikkat çekici düzeylere ulaşmış durumda. Yakın bir gelecekte dünya ekonomisinde çok daha belirleyici pozisyona ulaşacak şehirler arasında söz sahibi olmak isteyen şehirlerin sadece Türkiye düzleminde değil, dünya düzleminde de oldukça büyük bir ilgi gösterdiği MIPIM’e Türkiye’den katılan şehirler arasında Balıkesir, Gaziantep, Hatay, Sivas ve İstanbul’u temsilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) yer alırken, ilçe katılımlarında ise Beyoğlu’nun geleneksel katılımının yanı sıra Bursa’nın dönüşümde sınırları zorlayan ilçesi Osmangazi de bulunuyor. 

13 Mart Salı tarihinde başlayacak olan MIPIM 2018’e sağlık, turizm, konut, AVM ve altyapı alanlarında binlerce yatırımcı, geliştirici ve mimarın yanı sıra şehirler ve ilçeler de katılıyor. Fuarda Türkiye, artık geleneksel hale getirdiği gövde gösterisini bir kez daha sahneleyecek.

Bu sene 1.600 metrekare büyüklüğünde bir alanda temsil edilecek olan Türkiye’den MIPIM 2018’i ziyaret edecek kişi sayısı ise 700’e ulaşmış durumda. Türkiye’nin 250 kuruluşla temsil edileceği fuarda dikkat çekici gelişmelerden biri de T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı düzeyinde katılım ve her iki kurumun yoğun uluslararası programı oldu. Bakanlık ve Tanıtım Ajansı, MIPIM 2017’de de Türkiye’yi temsil etmişti.

MIPIM 2018’e yoğun bir ilgi olduğunu gösteriyor. Katılımcı ülke sayısı 90’dan 100’e, fuar alanı 19.000’den 20.000 metrekareye ve ziyaretçi sayısı 23.000’den 25.000’e yükseldi. MIPIM 2018’e 5.000 yatırımcı, 4.500 geliştirici, 5.400 portföy yönetimi, hizmet sektöründen 3.600 şirket, 1.800 mimarlık şirketi ve yakın bir zamanda değişmesine kesin gözüyle bakılan dünya şehircilik haritasında dünyayı yöneten şehirler arasında girmeye kararlı 500 yerel yönetim katılıyor. MIPIM’de her yıl olduğu gibi bu yıl da kendi alanlarında dünya otoritesi olarak kabul edilen isimlerin de yer aldığı konferans ve oturumlar gerçekleştirilecek. Bu yöndeki etkinliklerde 400’ün üzerindeki keynote ve konuşmacı, 100 oturumda hem dünyanın yeni trendlerini hem de fırsatlarını anlatacak.