Türkiye'nin Akdeniz'de ilk sondaja başlıyor

Enerjide yapılan yatırım ve atılımların önemli bir parçası olan Akdeniz'de petrol ve doğalgaz kaynakları için ilk sondaja başlanıyor.

Türkiye'nin Akdeniz'de ilk sondaja başlıyor
Editor: Hakan A.
30 Ekim 2018 - 08:40

Türkiye Akdeniz'de ilk hamlesini yaptı ve Fatih sondaj gemisi ilk sondajı vurmaya hazır. Törenle bugün ilk sondaj açılacak... Ekonomik ve enerji alanında Türkiye'den yapılan dev yatırım ve atılmların parçası sondaj gemilerinin ilki Akdeniz'de enerji avına çıktı. Akdeniz'de İlk sondaj vuruluyor...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 30 Ekim 2018 - İstanbul


Enerji'de dışa bağımlılığı azaltmak, cari açığa büyük destek verecek Türkiye'nin dev enerji hamlesi ile özel olarak yaptırılan sondaj gemileri faaliyete başlıyor. Akdeniz'de enerji arayışına başlayan Türkiye'nin dev sondaj gemileri ilk sondajı vurmaya hazırlanıyor.

2018 Mayıs ayından bu yana Akdeniz'de arama, tarama ve araştırma faaliyetlerini sürdüren Fatih gemisi, ilk sondajını bugün Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla 'Alanya-1' kuyusunda gerçekleştirmeye başlayacak. Akdenizin enerjisini çıkaracak olan dev sondaj gemisi resmen ilk sondajına başlamış olacak.

200'den fazla uzmanın görev yapacağı sondaj gemisi Fatih, Hidrokarbon sondaj gemisi olarak faaliyet gösteriyor. Akdeniz'de doğalgaz ve petrol arayacak. 229 metre uzunluğundaki gemi, 12 bin 200 metre derinliğe kadar inebiliyor.