Türkiye ve TANAP için büyük gün! Avrupa'ya resmen bağlandı

Azerbaycan Doğalgazı'nın Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyan TANAP boru hattı projesi kapsamında büyük gün. Vanalar açıldı, TANAP ile doğalgaz resmen Avrupa'ya akacak. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Avrupa Bağlantısı açıldı.

Türkiye ve TANAP için büyük gün! Avrupa'ya resmen bağlandı
Editör: Hakan A.
01 Aralık 2019 - 10:22

Türkiye, enerji hatlarında merkezi konumunu zirveye taşıyan dev boru hattı projelerinin ortasında Avrupa'ya taşınacak olan doğalgaz ve petrol hatlarının geçiş güzergahı olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Azerbaycan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine taşıyacak dev proje TANAP için en anlamlı gün gerçekleştirildi. Avrupa'ya taşınacak doğalgaz için vanalar resmi olarak törenle, dualarla açıldı...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 1 Aralık 2019 - İstanbul


Azerbaycan'ın Şah Deniz Sahası’nda üretilen doğalgazın Türkiye ile birlikte Avrupa’ya taşınmasını sağlayan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesi büyük bir hızla tamamlanarak Türkiye ayağına doğalgaz akışı sağlanırken, dün düzenlenen büyük törenle doğalgaz Edirne İpsala'dan resmen Avrupaya akmaya başlamış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kardeş ülke Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve davetli istesinde yer alan ülkelerin başkan ve temsilcileri ile Enerjinin İpek Yolu olan Türkiye için büyük bir önem taşıyan günde törenle TANAP projesinde borular Avrupa'ya doğalgaz taşımaya başladı. 

“TANAP, ülkemizin barışçıl vizyonunun en somut nişanesidir”  diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “TANAP’ta 7.5 senelik uzun ve meşakkatli süreci başarı ile tamamladık. Bu adımları atarken bunun bir barış projesi olduğunu vurgulamam lazım. TANAP ülkelerimiz arasındaki köklü dostluğun ve barışın sembolüdür” dedi. 

tanap projesi nedir?

Azerbaycan ile Türkiye'nin büyük başarısı olarak kabul edilen ve Enerjinin İpek Yolu konumuyla Türk topraklarından geçen dev doğalgaz boru hattı projesi TANAP resmen Avrupa'ya bağlanmış oldu.
Avrupa'nın en büyük problemlerinden biri olan doğalgazın büyük bir bölümü TANAP ile Azerbaycan'dan başlayacak gaz akışı Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine taşınmış olacak. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum