Reklamı Geç
TÜSODER: "Kayyum atanan konutta hak kaybı olmayacak"

TÜSODER: "Kayyum atanan konutta hak kaybı olmayacak"

FETÖ'den TMSF'ye devredilen şirketlerden ev alanları rahatlatacak haber! Tüketici Sorunları Derneği TÜSODER yöneticileri açıkladı: "Kayyum atanan inşaat projelerinden ev alanlar hak kaybına uğramayacak"

30 Ekim 2016 - 14:44

15 Temmuz süreci sonrasında bir çok şirkete atanan kayyumlar, TMSF (devlet) adına bu şirketleri yönetmeye, faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Her yeni gün bir şirkete FETÖ soruşturması kapsamında kayyum atandığını duyuyoruz.

Özellikle geçtiğimiz ay Türkiye'nin en büyük inşaat şirketlerinden bazılarına kayyumlar atanarak, TMSF'ye devredilmişti. Bu inşaat şirketlerinden konut alanlar ise oldukça fazla tedirgin olmuştu. çinkü ellerindeki neredeyse tüm birikimleri bu şirketlerden ev sahibi olmak için kullanmış, yatırım yapmış, kredi borcu altına girmişti. BU tüketiciler şimdilerde bazı konularda acaba diye düşünmeye başlamış durumda.

Aldıkları evden vaz geçmek isteyenler, ödedikleri peşinatlaraın üzerini çizenler, paralarınınn bir çok kısmını ödeyip sonraski süreçte terddütte kalanlar vs. 

Tüketici Sorunları Derneği TÜSODER yöneticileri konu hakkında önemli değerlendirmelerde bulunurken, “Tüm sözleşmeler geçerli, ödeme yapsınlar. Hak kaybına uğramayacaklar” dedi.

ÖZEL HABER: HAMİDE HANGÜL / Karar

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında FETÖ’yle ilgisi tespit edilerek Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen ve mahkeme kararıyla kayyum atanan inşaat şirketlerinden ev alan vatandaşların hak kaybına uğramayacakları belirtildi. İki inşaat şirketine kayyum atanması sonrasında tüketicilerden kendilerine “Evlerimizi teslim alabilecek miyiz”, “Biz şimdi ne yapacağız”, “Avukata mı gitsek” şeklinde başvuruların geldiğini açıklayan Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak, en fazla başvuruyu Dumankaya’dan daire alan tüketicilerden aldıklarını ve şirketin teslim aşamasında binlerce konutu bulunduğunu belirtti.

ÖDEMELERE DEVAM ETSİNLER

Kolçak, kayyum atanan inşaat şirketlerinde sistemin devam edeceğini belirtti. Bu kapsamda 10 yıllık krediyle bu şirketlerinden daire alan vatandaşların, ödeme yapmaları halinde teslim tarihinde dairelerini teslim alabileceğini ve bu konuda hak kaybına uğramayacaklarını belirten Kolçak, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün sözleşmeler aynen geçerli, bütün haklarınız korunuyor. Eski yönetim gitti yeni yönetim geldi. Yeni yönetim kim? Kayyumlar. O nedenle bu inşaat firmalarından ev alan vatandaşlar ödemelerine devam etsinler. Ellerindeki evrakları saklasınlar. Hak kaybına uğramayacaklar”

AÇIKLAMA YAPMALI

Yine inşaat şirketlerine atanan kayyumların da vatandaşların tedirginliklerini yüz yüze görüşmek suretiyle giderebileceğine işaret eden Kolçak, “Sektörün zarar görmemesi adına kayyumlara büyük sorumluluk düşüyor. Toplantılar düzenleyerek yaşanan süreci yüz yüze ev alan tüketicilere anlatabilirler. Aksi durumda bu tedirginlik inşaat piyasasını, dolasıyla ülke ekonomisini olumsuz etkileyebilir. Kayyumların vatandaşları rahatlatmak için açıklama yapması önemli” ifadelerini kullandı. TÜSODER Başkanı Av. Rıdvan Yıldız, inşaat firmalarından ev alanların rahat olmaları gerektiğini belirterek, tüketicilerin ellerindeki evrak ve sözleşmeleri de tutmalarını istedi.

EVRAKLARI TUTSUNLAR

Yıldız, bu konuda bakanın da açıklama yaptığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Noter sözleşmelerinin olması çok önemli.  Kayyum atanması kurumların çalışmasını bozmaz. Kayyumlar firmaları çalıştırmaya devam edecek. Diyelim ki olumsuz bir durum oluştu. Firmalar hazineye devredildi. Yine tüketicilerin hakları kaybolmayacak. Ellerindeki belgelerle 60 günlük süre içinde başvurup yine haklarını geri alabilirler. Ancak böyle olumsuz bir durum olunacağını öngörmüyoruz. Kayyumların şirketleri en iyi şekilde yöneteceklerine inanıyoruz. Bu durumda bir hak kaybı olacağını düşünmüyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..