Uber ile alakalı flaş gelişme! Mahkeme karar verdi, yeniden faaliyete mi başlıyor?

Türkiye'de erişim engeli olan Uber ile alakalı son dakika gelişmesi yaşanıyor. Yeniden faaliyete mi geçiyor?

Uber ile alakalı flaş gelişme! Mahkeme karar verdi, yeniden faaliyete mi başlıyor?
Editör: Hakan A.
24 Aralık 2020 - 08:49
Türkiye'de bir döneme damga vuran Dünyaca ünlü şirket Uber ile alakalı önemli bir gelişme yaşanıyor. Tüm Dünya üzerinde bilinen uygulama Uber, Türkiye'de yaşadığı büyük sıkıntılar ile adeta kapatılmış, çalışmasına izin verilmemişti. Taksiciler ve Uber şoförleri arasında sıkça yaşanan kavgalar gündeme oturmuştu. Yaşanan gelişmeler sonrasında kritik bir karar veren mahkeme Uber'e Türkiye kapılarını tekrar açtı. İşte son dakika Uber gelişmesi ve ayrıntıları.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 24 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye'de taksiden önce tercih edilir hale gelen ve vatandaşın kullanımından çekilen Uber ile alakalı mahkeme tarafından önemli bir karar şu sıralar gündemde. İstinaf mahkemesi tarafından alınan yeni karar Uber ve bu servisi kullananları sevindirdi. İstinaf mahkemesi, ilk derece mahkemesinin aldığı kararı hatalı buldu ve Uber'e erişim engelini kaldırarak önemli bir adım atmış oldu. Bu adım sonrasında Uber web sitesi ile uygulaması telefonlarda açık hale gelmiş olacak. Bir diğer önemli adım ise Uber araçlarının yollarda müşterilerine hizmet vermeye başlayacağı zaman henüz netlik kazanmış olmasa'da, şimdiden bu adım sayesinde geri sayım başladığı görüşü dikkat çekiyor.

Taksi-Uber gerginlikleri yeniden başlar mı?


Uber ile alAkalı özellikle taksici esnafı tarafından yapılan saldırılar sonrası Hükümet ve Cumhurbaşkanı erdoğan'ın aldığı kararlar ile Türkiye'de yasaklı şirketlerden biri olmuştu. Dünya genelinde benzer sorunlar yaşayan Uber uygulaması ve araçları sorunları aşmak için mücadele etmeye devam ediyor. Pek çok taksici benzer durumların Uber uygulamasının açılmasıyla yeniden başlayabileceğini ifade ediyor. Uber ve Taksi şoförleri karşılaştıkları yerde kavga edebilirler. 

UBER'DEN AÇIKLAMA YAPILDI

Konuyla alakalı Uber Global sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul'daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

UBER İSTANBUL'DA NE ZAMAN FAALİYETE GEÇECEK

Türkiye'de büyükşehirlerin başında İstanbul genelinde 7/24 güvenle hizmet veren Uber araçlarında pek çok taksici esnafının ek iş yaptığı bilinirken, taksiciler ile sorunLar yaşayan müşterilerin ilk tercihi lüks araçlarında hizmet veren Uber araçları olmuştu. Yeni dönemin kapılarını aralayan mahkeme kararı sonrasında Uber araçlarını ne zaman yollarda göreceğiz şimdiden merak konusu olmuş durumda. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum