Üç kamu Bankası konut kredisi faiz oranlarını 0.98'e indirdi

Üç kamu bankası tarafından konut kredisi faiz oranlarını 0.98'e indirildi. Yeni bir ev almak isteyenler için kritik faiz oranlarında seviye yüzde 1'in altına çekildi. Peki hangi üç kamu bankası kredi faiz oranlarını ne tür konut projeleri için indirdi?

Üç kamu Bankası konut kredisi faiz oranlarını 0.98'e indirdi
Editor: Hakan A.
19 Aralık 2018 - 10:51 - Güncelleme: 23 Aralık 2018 - 09:48

2018'de konut almak isteyenlerin önünde bulunan en büyük engellerden biri olan faizlerin yüksek seviyelerde olması, satışlara da lumsuz yansırken, piyasada yavaşlamaya da neden oldu. İnşaat sektöründe konut satışlarında 2018 boyunca hissedilen yavaşlama, Bankaların ve konut üreticisi inşaat firmalarının kampanyalara ağırlık vermesine neden olmuştu. Pek çok projede yapılan kampanyalar ile kredi kullanmadan dahi ev sahibi olma imkanı sunuluyor. Diğer taraftan Bankalara olan borç yükü artan inşaat firmalarının satışlarındaki yavaşlama nakit sıkışıklığına neden olmuştu. Bu durumdan kurtulmak isteyen markalı konut üreticileri için oldukça önemli bir hamle kamu Bankalarından geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Aralık 2018 - İstanbul


Üç kamu bankası tarafından konut kredisi faiz oranlarında indirime gidilmesi şu sıralar çok konuşulan konular arasında. İlk olarak Ziraat Bankası ve Vakıfbank, son olarak ise Halkbank. Üç kamu bankası bir hafta içinde konut kredisi faizlerini 0.98'e indirdi. Ancak bu indirim hangi konutlar için geçerli? Yeni konut projeleri mi, ikinci el konutlar mı? Vatandaş merak ediyor... İşte kredi faiz indirimi ile alakalı ev almak isteyenleri yakından ilgilendiren haberin ayrıtnıları.

Yüzde 2 seviyelerinde gezinen konut kredisi faizleri ile ipotekli konut satışlarında düşüş yüzde yüzlerin üzerinde gezinirken, neredeyse ipotekli satış yapılamaz oldu. 2018'de tablo, her ay açıklanan konut satışlarına ilişkin TÜİK verilerine yansıdı. İpotekli konut satışlarında düşüşler devam ediyor. Bankaların konut kredisi faizleri ise halen yüzde 1'in üzerinde en yükseği ise yüzde 2 olarak devam ediyor.  

Geçtiğimiz hafta ilk olarak Ziraat Bankası yazılı bir açıklama ile bilgilendirme yaparak faizlerde indirim yaptığını duyurdu. Açıklamada, "Bankamız ile aktif olarak kredili çalışan konut üreticilerinden alınacak konutlarda, konut kredisi faiz oranı aylık yüzde 1.78 olarak belirlenmiş olup, konut üreticilerinin de faiz maliyetinin bir kısmını üstlenmeleri sonrası müşterilerimiz aylık yüzde 0.98 faiz oranı ile konut sahibi olma imkanına kavuşturulmuştur." denildi. 

Bu açıklamanın sonrasında bu kez Vakıfbank benzer bir açıklama ile kredi faiz oranlarını aynı seviyeye getirdi ve son olarak hemen peşinden Halkbank kredi faiz oranlarını "yeni projeler" için indirdiğini duyurdu. Böylece üç kamu bankası da benzer açıklamalar iel konut kredisi faiz oranlarını 0.98'e indirmiş oldu.

İkinci el konut satışlarının olmadığı faiz kampanyası sadece anlaşmalı inşaat firmalarının projeleri ile sınırlı. 

* Kamu bankalarında ve katılım bankalarında konut kredisi faizleri Aralık ayı boyunca devam etmiştir. 2019'a günler kala Vakıf Katılım, İş Bankası gibi bankalar da kredi faiz indirimine dahil oldu. Yeni ve son dakika haberlere ilişkin tüm detayları ana sayfamızdan, sayfa kategorilerinden güncel ve anlık takip edebilirsiniz.