Reklamı Geç
Uçaklarda kesintisiz internet hizmeti 2017’de

Uçaklarda kesintisiz internet hizmeti 2017'de

Havada internet kullanmak isteyen yolculara güzel haber geldi, uçakta internet dönemi 2017'de başlayacak.

28 Kasım 2016 - 08:37

Uçak yolculuklarında uçuş güvenliği nedeniyle akıllı telefonlardan internet kullanımı halen büyük riskler taşımaya devam ederken, havayolu şirketleri 2017'de uçakta internet kullanımı için düğmeye bastı.

Havada karada, denizde, tuvalette, banyoda, yatakta... İnternet, akıllı telefonlarla kesintisiz larak hayatımızın her anında her yerde. Fakat bilindiği üzere, havada yani uçaklarda toplu seyahatlerde özellikle uçuş güvenliği nedeniyle gideceğimiz yere kadar uçak düşmesin diye akıllı telefonları "uçak modu"na alarak internetsiz kullanabiliyoruz. Ama artık devir değişiyor. Uçaklarda internet kullanımı için tarih verildi. 2017'de havada internet serbest kalıyor...

Konuya ilişkin edinilen ilk bilgilere göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, 2017 yılında uçaklarda bilgisayar ya da cep telefonu aracılığıyla 75 megabite kadar internet hizmeti verileceği ifade ediliyor.

2017'de havada internet!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, 2017 senesinin ortalarında hizmete girmesi planlanan ve AB ülkelerini kapsayacak olan S Bant havacılık projesi sayesinde uçaklarda 75 megabite kadar internet hizmetiyle havada kesintisiz internet kullanımına geçilecek. Geri sayım başladı 

Projeye Türkiye'nin de dahil olması için gerekli çalışmalar, Türksat ve Inmarsat tarafından yapılıyor. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hava taşıtlarında GSM 1800 mobil telefon hizmeti için 2009'da düzenleme yapıldı ve halihazırda yetkili 3 işletmeci bulunuyor.akın zamanda da Ka-band için düzenlendi. 

Türkiye Cumhuriyeti'ne kayıtlı hava taşıtlarında Uydu Haberleşme Hizmeti (UHH) ve İnternet Servis Sağlayıcılığı (ISS) hizmeti yetkilendirmelerinin her ikisine de sahip işletmeciler, Kurumun resmi internet sitesinde yer alan “Hava Taşıtlarında Elektronik Haberleşme Hizmeti Sunumuna İlişkin Bilgi Formu”nu doldurup, onay sürecinden geçtikten sonra izin alabiliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..