Reklamı Geç
Üçüncü Havalimanı inşaatı son durum! Yarısı bitti

Üçüncü Havalimanı inşaatı son durum! Yarısı bitti

İstanbul'u dünyanın merkezi yapacak dev havalimanı 3.Havalimanı inşaatında süren çalışmalar kapsamında yüzde 55'lik dilime ulaşıldı. Üçüncü havalimanı 2. pist için çalışmalar yıl sonunda bitirilmek üzere planlandı.

19 Haziran 2017 - 11:50

Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı projesi olan yapımına neredeyse tüm dünyanın karşı çıktığı İstanbul'un mega projesi üçüncü havalimanı projesinde inşaat çalışmalarının büyük bir hızla aralıksız devam ettiği bildirildi. İnşaatın yüzde 55'lik dilimi tamamlanan Üçüncü Havalimanı'nda son durum. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Haziran 2017 - İstanbul

İstanbul'un yeni havalimanında yapılan çalışmalara ilişkin önemli bilgileri paylaşan İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, havalimanında gelinen son durumu değerlendirdi.

İstanbul 3. havalimanında 400 milyon metreküp bataklığı söküp attık. 40 milyon metreküp kaya dolgu yaptık. 800 milyon metreküp hafriyat taşındığını hatırlatan Mehmet Cengiz, "İlk pist ve asfalt çalışmaları bitmek üzere. Diğer taraftan ikinci pist için çalışmalar sürüyor. Yıl sonu itibariyle tamamlanacak." dedi.

Diğer çalışmalaar hakkında kısa bilgiler veren Cengiz, "Üstyapı anlamında dünyanın en büyük terminalini yapıyoruz. 110 bin ton yapısal çeliğin alımını yapıp, büyük bir kısmının da imalat ve montajını bitirdik. Bagaj sistemi testlerine başladık. Dış cephe ve çatı kaplama işleri de en kısa sürede bitecek. İnce işler hızlı şekilde devam ediyor." ifadelerini kullandı.

2015 yılında başlayan yeni havalimanı inşaatında çalışmalar 4 faz halinde dilimlenirken, 2028'e kadar kademeli olarak sürdürülecek.

Havalimanının ilk etabında üç adet bağımsız paralel pist, taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri ile diğer hizmet binaları hayata geçiriliyor. İlk yolcu terminal binası 1.3 milyon m2 ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olacak ve bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet verecek. Projenin ilerleyen fazlarında ek terminal binaları ve pistler ile bu kapasiteyi 150 milyon yolcuya çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede havalimanı terminal kapasitesinin 200 milyon yolcuya kadar genişletilebileceği öngörülerek gerekli planlamaları yapılmış durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..