Üçüncü sondaj gemisi Kanuni için koronavirüs karantinası

Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni için koronavirüs tedbirleri uygulanacak.

Üçüncü sondaj gemisi Kanuni için koronavirüs karantinası
Editor: Hakan A.
15 Mart 2020 - 14:10 - Güncelleme: 15 Mart 2020 - 14:19

Türkiye'nin Akdeniz ve diğer denizlerde sondaj yapabilme kapasitesini arttırmak, bölgede söz sahibi olmak amacıyla açık arttırma yöntemi ile satın alınan Sertao olarak bilinen sondaj gemisi Kanuni ismiyle Türk karasularına girdi. Türkiye'nin dev sondaj gemileri arasına katılan üçüncü sondaj gemisi Kanuni için gerekli koronavirüs tedbirleri alınıyor.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 15 Mart 2020 - İstanbul


Koronavirüs salgını kapsamında bu kez Kanuni sondaj gemisi için önlemler alınıyor. Türk karasularına giren ve içinde Türk mürettebatların bulunduğu Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni, koronavirüs önlemleri kapsamında karantinaya alınacak.

Açık arttırma yöntemi ile, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından 37.5 milyon dolar bedelle satın alınarak Türk karasularına getirilen Kanuni sondaj gemisi, göreve hazırlıklarını ve eksiklerini tamamlayacağı Mersin Limanına geldi.

Konuyla alakalı son dakika açıklaması ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den geldi. Bakan Dnmez, Kanuni sondaj gemisine ilişkin yaptığı açıklamasında, Kanuni adını verdikleri üçüncü sondaj gemisinin bu sabah Taşucu Mersin açıklarındaki demir sahasına ulaştığını belirterek, "35 Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) personeliyle Türkiye'ye giriş yapan Kanuni'ye koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde giriş ve çıkış yasak olacak. Kovid-19 önlemleriyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından gemimizin bakım, güncelleme ve geliştirme süreci başlayacak." ifadelerini kullandı.