Ünlü ekonomist Şant Manukyan'dan kripto para değerlendirmesi! Kazanmanın 3 yolu var...

Yorum ve tespitleriyle nokta vuruşu yapan ünlü ekonomist Şant Manukyan, kripto para ve borsalar için önemli değerlendirmelerde bulundu. Manukyan, "Kriptodan para kazanmanın 3 yolu var" dedi.

Ünlü ekonomist Şant Manukyan'dan kripto para değerlendirmesi! Kazanmanın 3 yolu var...
Editör: Hakan A.
09 Nisan 2021 - 10:04 - Güncelleme: 10 Nisan 2021 - 00:07
Özellikle Türkiye'de son yıllarda artan kripto para ve alım satım işlemleri gerçekleştirilen kripto para borsaları ile alakalı kritik değerlendirmelerde bulunan Şant Manukyan, çok önemli uyarılarda bulundu.

Kriptodan "Para" Kazanmanın Yolları / Şant Manukyan 8 Nisan 2021


Başlık nedeni ile dikkat çekeceğine emin olduğum bu yazı ile vaktinizi almak istemediğimden dolayı sihirli bir yöntemden bahsetmeyeceğimi en baştan söylemek isterim. 

Kripto konusundan para kazanmanın üç temel yolu bulunuyor. İlki son günlerde zaten çok popülerleştiğini gördüğümüz alım satımlar.  Twitter üzerinden gidersek herkesin çok para kazandığını söyleyebiliriz. Tabii büyük paralar kazanan bir insan neden bunu Twitter’da kamuya açıklama ihtiyacı hisseder ayrı bir inceleme konusu. 


 Boğa piyasalarında her trader bir dahi gibi görünse de biliyoruz ki her yatırımcı bu kadar yetenekli değil.  İkinci yöntem pasif yatırımlar aracılığı ile varlığımızı artırmaya çalışmak. Birinci yol kadar heyecanlı olmasa da kesinlikle çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle mutlaka bu konuya değinen bir yazı paylaşacağım. 

TOGG Gemlik üretim üssünü Milyonlar canlı yayında izliyor! 


Son yöntem ise kripto sektöründe bir girişimci veya çalışan olarak para kazanmak. Üzerinden belki de en az konuşulan ve fakat özellikle işgücü piyasasına yeni atılanlar için en önemli noktalardan bir tanesi.  Kripto paralar kullanım açısından yeni nesle hitap ettiği gibi iş imkânları açısından da bu nesiller için önemli fırsatlar sunacak.


Öncelikle dünyada ve ülkemizde birinci nesil girişimcilik olarak değerlendirdiğim kripto işlem platformlarını sayabiliriz. Söz konusu girişimciler dünyada ve Türkiye’de kripto para konusunun vaat ettiği potansiyeli önceden görerek sektörün standartlarını oluşturmaya başladılar.

 Bugün sektörün en büyük isimlerinden Coinbase’in halka arzını tartışıyoruz. 14 Nisanda gerçekleşmesi beklenen halka arz neticesinde söz konusu şirketin değeri on milyarlarca dolar olarak gerçekleşecek. Dün Kraken de halka arzı düşündüğünü paylaştı. Söz konusu platformla ve gelecekleri üzerine hazırladığım bir yazıyı da önümüzdeki günlerde paylaşacağım. Ancak iş bu platformlarla sınırlı kalmadı ve ikinci nesil girişimciler konuyu kripto paranın ruhuna biraz daha uygun hale getirerek merkeziyetsiz finans platformlarını geliştirdiler. Compound, Uniswap, Aave, Maker, Harvest Finance gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren bu DeFi girişimleri de gerek hacim gerekse “piyasa değeri” olarak önemli büyüklüklere ulaşmış durumdalar. Her iki platform tipinin de teknik olarak aksaksız çalışması, ürünlerin yani aslında akıllı kontratların oluşturulması, hacklere karşı korunması gibi alt detayların tamamı artık özel uzmanlık gerektiren konular olmaya başladı. Bu oluşumların denetlenmesi, doğan/doğacak olan yeni hukuki konular ve regülasyonlara uyum da “sektörel” bilgi gerektirecek bir noktaya çoktan gelmiş durumda. Öte yandan 2017’ye kadar süren spekülatif dalganın ardından bugün, diğer varlık sınıflarında olduğu gibi, bazı kripto paraların temellerini analiz etmek, değerlemek ve rapor çıkartmak artık mümkün. Yani “dünya çökecek ve sadece Bitcoin ayakta kalacak” analistlerine ek olarak ayık kafa ile gerçek rakamları kullanarak analizler yapanlar da var. Bir Tüpraş raporu misali değerlemeler ve fiyat hedefleri görebilirsiniz. Bir noktada bu analizleri aracı kurumların çatısı altında lisanslı uzmanlar rapor şeklinde yayınlamaya başlayacak. 

Diğer bir alan ise yine birden popülerleşen NFT konusu. Özellikle yüksek rakamlardan satışı gerçekleştirilen dijital sanat eserleri neticesinde dikkatleri çeken NFT’ler de iş imkanları yaratıyor. Bu konuda alım satım, açık artırma gibi hizmetler veren platformlara ek olarak klasik sanat piyasasında olduğu gibi değerlemeler konusunda öne çıkan uzmanlar ve benzerleri de olacak. Ancak NFT’ler şu anda yoğun gündemde olan  sanat eserleri veya koleksiyon piyasası için yeni fırsatlar açmıyor. İş gücü veya reklam piyasası  vs açısından da yeni bir dinamik. Bir uzman günün belli saatini veya bir proje için belli bir miktarda çalışma saatini NFT haline getirerek bir platformda oluşacak talebe göre fiyatlanmasını sağlayabilir. Popüler bir Youtuber çektiği bir videonun 3 ve 4. dakikaları arasında reklam verme olanağını NFT olarak satışa çıkartabilir. Sonsuz sayıda alternatiften bahsediyoruz. Yüksek öğretimine yeni başlamış veya iş gücü piyasasına yeni girmiş insanlar açısından istihdam olanaklarına ek olarak standartları oluşturma fırsatı da olduğunu düşünüyorum. Yeter ki girişimci ruhlarını korusunlar ve kamu otoritesi yaratıcılığa engel olmayacak şekilde düzenlemeler oluştursun. Şu anda yaşanan spekülasyon, eksik bilgiler ve sosyal medyada oluşturulan havanın liberal ruhlu bir regülasyon ihtimaline negatif katkısı olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: santmanukyan.blogspot.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum